e-shop časopis články online inzerce

Zábavná miska pro papoušky

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 15.07.2021

Papoušci jsou inteligentní tvorové, kteří potřebují zaměstnávat nejen svůj zobák, ale i hlavu.

Jejich přirozeným chováním, kterým tráví v přírodě několik hodin denně, je vyhledávání potravy.

V domácích podmínkách mají potravu předloženu v miskách a naservírovánu, jak se říká, přímo pod nos. Nemusí tedy vyvíjet žádné zvláštní úsilí, aby se nakrmili.

Proto papouškům můžeme jednoduše vyrobit zábavnou misku s krmením a na nějakou dobu je zaměstnat.

Co si připravit:

Šišky, klacíky, dostatečně velké kamínky, oříšky, zrníčka, případně nějaké bobule, sušené ovoce apod.

Vše sbíráme na dobře prověřených místech, kamínky ještě dobře omyjeme.

 

 

 

 

 

Vezmeme druhu přiměřenou misku a naskládáme do ní podle své fantazie výše popsaný materiál a krmivo. Předložené ořechy musíme papouškům, kteří je sami nerozloupnou, vyloupat nebo alespoň naťuknout skořápku. S takto připraveným ořechem si již papoušek poradí a opět se na nějakou dobu zaměstná dobýváním se do skořápky. Do vlašského ořechu je dobré se podívat, aby v něm nebyla plíseň. Stačí rozloupnout napůl.

 

Misku pak umístíme ve voliéře.  

Některé druhy papoušků budou možná chvíli váhat, než si na novou „hračku“ zvyknou, ale není nutné při prvním nezájmu či nedůvěře k předmětu tuto zábavu vzdávat.

Veškeré aktivity, kterými se snažíme papoušky zabavit, označujeme pojmem enrichment. Díky nim můžeme zamezit stereotypnímu chování. Stereotypním chováním se rozumí stále se opakující a nesmyslné. Například mlácení zobákem do pletiva, pohupování se, zavěšení se na pletivo a mávání křídly, škubání peří a mnoho dalších.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on