e-shop časopis články online inzerce

Vyznavači volného létání ve Vysoké Peci

Autor: Milena Vaňková

Foto: M. a M. Karáskovy, společnost Laguna

Publikováno: 31.10.2022

O víkendu se konalo setkání lidí, které pojí láska k papouškům a věnují se volnoletectví. Denně tráví hodiny přípravami svých papoušků na bezpečný volný pobyt venku.

Pořadateli akce byli Radka Fejfarová a Honza Havránek. Setkání se konalo opakovaně v kempu Dubina ve Vysoké Peci. Sjely se zde cca dvě stovky majitelů papoušků a návštěvníků akce. Papoušci byli na kšírkách a asi 20 z nich létalo volně.

 

 

Druhové zastoupení bylo opravdu pestré. Bylo možné vidět aru hyacintového, aru kanindu a aratingu guaroubu. Dále ary ararauny, ary zelenokřídlé, žaky, aratingy sluneční, mníšky, alexandry velké i malé, kakadu růžového a bílého, papoušky senegalské, andulky, korely, eklekty, ary žlutokrké, pyrury, papoušky patagonské a aru harlekýna.

 

 

 

 

 

 

Spousta majitelů se svými papoušky přijela z veliké dálky a cestovali několik hodin. Na přesuny jsou papoušci zvyklí a nedělají jim problémy. Někteří majitelé jezdívají s papoušky trávit volné chvíle do kempů pravidelně. Papoušci jsou při setkáních ve společnosti ostatních spokojení a ti, co jindy nemají možnost si zalétat v hejnu, jsou viditelně při této činnosti šťastni.

Samozřejmě je třeba respektovat povahu papoušků. Někteří jsou více samotáři, někteří jsou velmi dominantní a mohou ostatní odhánět nebo i napadat.

Papoušci přilákali návštěvníky, kteří pokládali jejich majitelům různé dotazy. Akce se zúčastnily také Michaela a Markéta Karáskovy, které říkají: „Nejčastěji se návštěvníci ptali na druh papouška, zda jsou ručně dokrmování, jak jsme docílili toho, že se vrací, jestli se nebojíme, že uletí, odkud jsme, kolik papoušků máme, jestli odchováváme mláďata atd.“

 

 

A o čem diskutují majitelé papoušků?

„Mezi sebou jsme se bavili o nových zkušenostech, které jsme získali od minulého setkání. Probírali jsme, v čem se naši papoušci zdokonalili, ale také jsme si povídali o problémech, případně špatných zkušenostech. Potkali jsme se také se sourozenci našich arů araraun a probírali jejich povahy. Zjistili jsme, že sestra naší ary ararauny Elišky je povahově stejná jako naše uličnice." (M. a M. Karáskovy)

 

Na setkání přijala pozvání MVDr. Veronika Plháková z veterinární kliniky AVIANMED v Hradci Králové, která po dobu konání setkání poskytovala odborné rady, konzultace k vyšetření papoušků a odebírání vzorků. Měla také připravenu prezentaci týkající se peří a opeření papoušků.

Mezi účastníky byli zástupci ze společnosti Laguna. Právě pro tuto společnost se pro handicapované papoušky, o které se starají, vybralo ze vstupného 7 tisíc Kč.

 

 

Nádherná akce, zapálení lidé, krásní papoušci, podpora těm, co to potřebují.  Takový byl sraz ve Vysoké Peci.  

 

....osobní poznámka nakonec:  Jsme velmi rádi, že mezi těmito šťastnými papoušky, kterým se jejich majitelé naplno věnují, jsou námi odchovaná mláďata. Děkujeme. Loriové a ostatní   (www.facebook.com/loriove)

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on