Autor: Michaela Cibulková
Ostatní autoři: M. Cibulková
Většina druhů papoušků miluje vodu. Koupou se v nabízených nádobách nebo využívají rosícího zařízení. Ve svém chovu jsem se rozhodla papouškům vybudovat jezírko. A jak na to? Zde je pár mých zkušeností.
V první řadě je důležitá volba materiálu. Je možné koupit již hotové pevné plastové jezírko, které se rovnou vkládá do předem připravené jámy. V tomto případě je důležité vykopat přesný otvor podle tvaru a rozměrů nádoby. Po vykopání musíme velmi pečlivě udusat půdu, na kterou vložíme přibližně 5 cm jemného písku. Jemný volíme z toho důvodu, aby případné kamínky neprorazily dno nebo stěnu vaničky. Po stranách nasypeme půdu, která nesmí zasahovat nad úroveň jezírka, aby při dešti nestékala do vody a nedošlo tak k znečištění.
Tato plastová jezírka mají po stranách vytvořená mělčí místa na vložení vodních rostlin. Volíme pouze ty, u kterých víme, že nejsou pro papoušky jedovaté. Vodní rostliny napomáhají s udržením čisté vody. Já vysazuji nejčastěji různé druhy rákosu.
S cirkulací vody v jezírku pomohou elektrické fontánky. Některé se vyrábí i na solární energii v případě, že není možné přivést elektrickou přípojku.
Další možností je zabudování filtrační sady. Ta se skládá z čerpadla ponořeného ve vodě, hadice vedené z čerpadla do filtrační nádoby a z této nádoby se opět pročištěná voda vrací do jezírka. Zařízení je náročnější na prostor.
Vodní plochu můžeme vytvořit i pomocí jezírkové plachty. Na práci sice náročnější, ale můžeme dát prostor vlastní kreativitě a vytvarovat si tak jezírko přesně podle svých představ. Vykopeme a vytvarujeme jámu. I zde platí, že půda musí být dobře udusaná, aby se nám časem jezírko nepropadalo. Nasypeme slabou vrstvu velmi jemného písku, na kterou položíme geotextilii, díky které nebude prorůstat plevel a zároveň nám vytvoří vhodný podklad pro umístění jezírkové plachty.
Když je textilie připravená, pokládáme plachtu, která musí přesahovat alespoň 50 cm jámu určenou pro jezírko a to z důvodu, aby se neshrnula dovnitř. Po okrajích je ideální položit několik větších kamenů a zbytek vysypat kačírkem, břidlicí nebo různým okrasným štěrkem. Nevhodná je zemina, která by mohla padat do vody. Přes jezírko těsně nad vodní hladinou položíme větve, které papouškům umožní snadný přístup k vodě.
Máme hotovo a můžeme pozorovat, jak si opeření obyvatelé voliéry radostně užívají vodní plochy. Na zimu je ideální do vody vložit několik kousků polystyrenu a nalít protimrznoucí přípravek koupený v prodejně s potřebami pro jezírka. Tato tekutina je pro zvířata netoxická.
Vždy je třeba zvážit, zda plastové nebo jezírko zhotovené pomocí plachty, chované druhy papoušků nezničí. Tato jezírka budou vhodná pro malé a menší druhy papoušků. Zobákům velkých druhů pravděpodobně neodolá ani jedno.