🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Víte, jak je to s emocemi u papoušků?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Každý majitel velkého papouška, vlastně každý majitel papouška brzy zjistí, jak inteligentního tvora má vedle sebe a že je nutné ho se vším všudy respektovat. Velcí papoušci čile komunikují a nejde pouze o „papouškování“. Papoušek nejenže komunikuje, ale také ví, co a kdy říká.

 

Když budete sledovat chování papouška, se kterým žijete, brzy začnete chápat z postoje a reakcí jeho těla a z akustických signálů, co potřebuje, co si myslí. Proto je třeba chované papoušky denně sledovat a pozorovat reakce na určité situace.
Mnozí noví majitelé papoušků se mylně domnívají, že ručně dokrmované mládě papouška, kterého si od chovatele koupí, k nim ihned půjde na ruku a poběží k nim jako např. malé štěně. Pokud tomu tak ihned není, papoušek se dokonce ohání zobákem, jsou zklamáni.

O názor k tomuto očekávání nových majitelů papoušků  jsem požádala Michaelu Ruckou, která se s manželem věnuje výcviku papoušků metodou pozitivního posilování. Oba dva nejenže mají osobní zkušenosti, ale absolvovali nesčetné množství kurzů se světovými trenéry zvířat.

Potvrzují nasledující:

*** Život s papoušky je v podstatě celoživotní rozhovor mezi dvěma živočišnými druhy.
*** Za problémovým chováním papouška je vždy chování jeho majitele nebo chyby v péči.
*** Trénink osvobozuje zvíře od stresu a umožňuje důležitou komunikaci mezi jím a člověkem. Navozuje pocit důvěry.
*** Vše je o vztahu a komunikaci, nikoliv o donucování.

Michaela Rucká doplňuje:

"Hlavně je podle mě důležité respektovat, že papoušek neprošel tisíce let domestikací, ale je to pořád divoké zvíře se svými přirozenými instinkty bez ohledu na to, jestli byl ručně dokrmovaný. Pokud se chová agresivně a ohání se zobákem, tak je potřeba to brát jako jeho komunikační prostředek. Snaží se nám říct, že se mu něco nelíbí a necítí se dobře. Možná ještě dřív, než se ohnal zobákem, nám dal najevo nějakým mírnějším signálem, že se mu něco nelíbí a teprve když jsme to ignorovali, tak vyjel. Proto je potřeba se naučit tyto mírné signály číst a respektovat je. Pokud chceme papouška naučit něco, co se mu nelíbí, je potřeba postupovat po malých krůčcích, a to vždycky tak, aby se mu jeho chování vyplatilo. Ideálně tedy používat odměny.
Odměna ale není samospasitelná, protože každé zvíře upřednostní pocit vlastního bezpečí (tzv. kontroly) před žrádlem. V přírodě mu to zajistí přežít. Proto je potřeba kromě odměn zajistit taky kontrolu (pocit bezpečí). Tomu se říká tzv. kontrapodmiňování. V praxi to můžeme použít třeba při zvykání na nový předmět nebo hračku, které se papoušek bojí. Chybou je novou hračku, které se papoušek děsí, umístit přímo do klece a zavřít ho tam s tím, že si zvykne. Může si zvyknout, ale také se může na daný předmět ještě více senzitizovat a pak už je krůček k sebepoškozování".


 

Podrobný rozsáhlý článek o emocích papoušků se dočtete v připravovaném tištěném časopisu PAPOUŠCI (listopad/prosinec), který vyjde v posledním říjnovém týdnu.
Objednávky předplatného (348 Kč/rok) ZDE.

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on