e-shop časopis články online inzerce

Vápník, vápník a ještě jednou vápník

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 05.11.2019

Vápník hraje v ptačím organismu velice důležitou úlohu. Je důležitý pro správnou tvorbu kostí, činnost nervové a svalové soustavy, krevní srážlivost a také pro správnou tvorbu vaječné skořápky.

Vápník přijatý v potravě se vstřebává ve střevě za pomoci vitamínu D3, pro jehož tvorbu je nutné sluneční (UVB) záření. Jelikož se pomalu, ale jistě blíží chladné zimní období, během kterého jsou papoušci obvykle zavřeni ve vnitřních prostorech, měli bychom se zamyslet nad poskytnutím alternativního zdroje UVB záření, které nám může poskytnout adekvátní zářivka či lampa.

V dnešní době jsou k dostání přímo ptačí lampy, tzv. “bird lamp”, které mimo jiné produkují také UVB záření. Tyto “ptačí lampy" by měly být umístěny ve vzdálenosti 30 cm od papouška a měly by být měněny každých 6 měsíců. Někteří majitelé umisťují kvůli slunečním paprskům klece s papoušky na okenní parapet, důležitou informací však je, že UVB záření neproniká sklem a umístění papouška na okenní parapet k zavřenému oknu nemá pro tvorbu vitamínu D význam.

Vitamín D lze také podávat ve formě doplňků stravy, při nedodržování doporučeného dávkování však hrozí jeho předávkování. Při používání “ptačích  lamp” předávkování vitamínem D nehrozí.Některým druhům papoušků začíná aktuálně příprava na chovnou sezónu. Mezi papoušky, kteří hnízdí v zimě, patří mimo jiné žakové. Žakové jsou náchylní k nedostatku vápníku, protože v případě jeho nedostatku v těle, vápník nedokáží uvolnit ze zásob, které mají v kostech. Při nedostatku vápníku u samiček nedochází ke správné mineralizaci skořápky což může vyústit až v zadrženou snášku, která může být život ohrožující. U mláďat se nedostatek vápníku projevuje deformitami a zlomeninami končetin.

 
U mláďat v budce chovatel obvykle zaznamená problém až ve chvíli, kdy je zlomená končetina již srostlá v nesprávné pozici. Nedostatek vápníku je obvykle způsoben krmením klasickou semennou dietou, která je chudá na vitamíny, minerály a důležité aminokyseliny. Základem dobrého zdravotního stavu je pestrá krmná dávka a přístup ke zdroji UVB záření. Chovným párům je vhodné podávat měsíc před chovnou sezónou vápníkové minerální doplňky.

 

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on