Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun
Právě nastává čas, kdy se dostává kukuřice do fáze mléčné zralosti. V tomto období je papoušky nejvíce oblíbená.
Rostlina je řazena do čeledi lipnicovitých a může dorůstat až do výšky tří metrů. Má přímý stonek, její listy jsou dlouze kopinaté a kvete od července do října. Plody jsou obilky, které se nacházejí v klasech pokrytých listy s třásněmi.
Z účinných látek uveďme nenasycené mastné kyseliny, bílkoviny, vlákninu, vitamíny (B, C, E či K), minerály (především draslík), silice, saponiny, slizy či flavonoidy.
Papouškům ji podáváme oloupanou od šustí, buď celou palici, její část nebo ukrojená kolečka se zrny. Předkládáme ji v košíčcích na zelené krmivo, v miskách nebo položenou na pletivovou část voliéry. Papoušci se při dobývání zrníček i krásně zabaví.
V našem chovu používáme k umístění klasů držáky na větve. Kukuřici oloupeme tak, aby zůstal i stonek, který pak do držáku zasuneme. Zejména menší druhy papoušků je pak možné vidět, jak na palici kukuřice sedí a pochutnávají si na jednotlivých zrnech.
Kukuřici lze také zamrazit a podávat v zimním období jako doplněk stravy a u papoušků, kteří žijí v párech pak v období před hnízděním a v době hnízdění. Rozmraženou kukuřici můžeme podávat buď pouze v této podobě nebo krátce povařit. V našem chovu preferujeme krátké povaření. Podle mého názoru papouškům i takto více chutná.
Kukuřici mají v oblibě také ručně odchovávaná mláďata papoušků, která se učí sama přijímat potravu.
Kukuřici mají v oblibě nejen naši papoušci, ale i my, jejich majitelé. Tak si ji dopřejme také…
Recept na grilovanou kukuřici:
Kuřici lze také grilovat. Stačí ji zhruba čtvrt hodiny povařit v osolené vodě, nechat usušit, potřít olivovým olejem a dát cca na 10 minut grilovat. Následně už jen dochutíte – vynikající je např. politá máslem.