e-shop časopis články online inzerce

Topná sezóna začíná i našim papouškům...

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 22.09.2021

Čas nezastavíme a nastává období, kdy budeme muset většině druhů papoušků začít přitápět.

 

Ideálem je, pokud jsou voliéry postaveny tak, že je zde topení napojeno na centrální vytápění domu.

Většina chovatelů ale musí řešit vytápění prostor pro papoušky individuálně.

 

Jaké jsou možnosti?

 

Předně je vždy důležité si spočítat prostor, jaký chceme vytápět a stanovit teplotu, jaké chceme v ubikaci dosáhnout. K udržení teploty pomohou nainstalované termostaty.

 

 

Většina chovatelů volí vytápění elektřinou. Je nutné pamatovat na to, že může dojít k dlouhodobému výpadku proudu a za velkých mrazů může tato situace způsobit velký problém. Proto je dobré mít provozuschopnou elektrocentrálu odpovídajících parametrů. Tu je potřeba včas připravit. Pokud centrála stojí celoročně venku bez povšimnutí a pak ji najednou budeme chtít za velkých mrazů nastartovat, pravděpodobně s tím budeme mít velký problém. Centrálu je nutné mít připravenu a odzkoušenu, a i během roku ji pravidelně zkušebně zapínat.

 

-          Lze si vypomoci i kamny na plynovou bombu.

 Za dozoru a určitě ne jako hlavní zdroj vytápění. Pozor na důležitost přístupu čerstvého vzduchu) pootevřené okno) a umístění kamen na čisté místo bez podestýlky – možnost požáru.

 

-          Horkovzdušný ventilátor

Pozor na převrácení, nechráněná rozžhavená spirála může nadělat obrovské škody

 

 

-          Olejový radiátor

Z vlastní zkušenosti doporučuji olejový ventilátor s možností zapojení větráku, který zajišťuje cirkulaci teplého vzduchu po celé ubikaci

 

 

-          Přímotopy

Lze umístit zavěšením na zeď nebo postavením na nožičkách. Zavěšeny na zeď budou mít úspornější provoz, protože nepotřebujeme vyhřívat ubikaci úplně od podlahy, protože papoušci sedávají v horních patrech voliér.

 

 

-          Topné panely

 

Dělí se na stropní a nástěnné. Při montáži je nutné pamatovat na to, aby nebyly ničím zastíněny.

 

 

V době, kdy jsou papoušci uzavřeni v zimních prostorách a topíme, je důležité pamatovat také na zvýšenou prašnost a udržování potřebné vlhkosti. Vlhkost dokážeme zvýšit celkem jednoduše, s prašností si poradíme pouze pravidelným úklidem a montáží čističky vzduchu a její pravidelnou údržbou.

 

Nesmíme zapomenout ani na papoušky domácí mazlíčky, kteří pobývají v zimním období ve vytápěných bytech. Je potřeba udržovat vlhkost a čistotu ubikací, opět pomůže čistička vzduchu. Nikdy neumisťujme klec či voliérku s papouškem k radiátoru, ze kterého sálá teplo a papoušek nemá možnost úniku od tohoto tělesa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on