Autor: Milena Vaňková
Dostává se k nám stále více písemných či telefonických dotazů ohledně chovu loriů. Sami se chovu těchto papoušků věnujeme bezmála dvacet let. Loriové jsou totiž papoušci nepřehlédnutelní barvami a neodolatelní svou přátelskou povahou, inteligencí, aktivitou ve voliéře a přítulností k lidem.
Dříve mezi budoucími chovateli loriů panovaly obavy, jak tyto papoušky krmit a odrazoval i řidký trus. S tím, jak se vše vyvíjí, to není již problém. Samozřejmě je třeba řídkému trusu přizpůsobit chovatelské zařízení tak, aby se dala udržovat standardní hygiena, ale to by mělo být samozřejmostí u všech druhů papoušků. Základem je mít pro chované papoušky u venkovních voliér vytápěný prostor. Setkala jsem se i s názorem, že některým druhům postačí i velmi nízká teplota. Není to pravda. Některé druhy loriů v ní možná přežívají, ale záleží jak dlouho, ale jsou v naprosté teplotní nepohodě, která povede dříve či později ke zdravotním potížím. Podle mého názoru tito chovatelé v takových podmínkách papouškům ubližují a přesvědčují sami sebe i okolí tvrzením, že je to pro papoušky normální a cítí se dobře. Zapomínají, že se jedná o ptáky žijící v subtropickém pásmu. Vytápěný prostor, stejně jako prodlužování dne svícením v zimních měsících je důležité i proto, že loriové hnízdí po celý rok. I budky necháváme těmto papouškům stále zavěšeny a to i proto, že v nich nocují. Ke svému spokojenému životu nutně potřebují vodu. S oblibou a denně se koupou a sprchují. Ve venkovních prostorách využívají přirozeně deště, jinak můžeme nainstalovat sprchový systém, či si jednoduše pomoci sprchováním ze zahradní hadice. V zimovišti si můžeme jednoduše vypomoci i postřikovačem na rostliny. Ke koupání poslouží i prostorné misky s čistou vodou.
Správná výživa vede u loriů, stejně jako u všech druhů ostatních papoušků, k úspěšnému chovu a následně odchovu mláďat.
Loriové jsou potravní specialisté, živící se převážně nektarem. Nektar lze připravovat podle vlastní receptury nebo využít komerčně vyráběných suchých směsí, které se ředí vodou. Denní dávku krmení tvoří dále ovoce a zelenina, zelené krmení, větve, květy. Krmivo předkládáme v čistých, pevně připevněných miskách. Je třeba dávat pozor, aby za horkých dnů nezačalo kvasit.
Nepopiratelnou předností loriů je i fakt, že neprodukují alergeny, nepráší a proto je mohou chovat i lidé s alergií na prach a ptačí pudr.
Pro svou barevnost, hravost a inteligenci se stávají loriové také domácími mazlíčky – společníky člověka.
Každý, ať začínající nebo zkušený chovatel, který uvažuje o chovu loriů, by měl zahodit obavy a pustit se do toho. Je možné se poradit se zkušeným chovatelem, případně ho i po dohodě navštívit a seznámit se s chovem loriů i v dostupné literatuře. Vaše případné dotazy ohledně chovu můžete samozřejmě směřovat i nám. Budeme rádi nápomocni.