Autor: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Sinice jsou známé hlavně díky jejich výskytu ve sladkovodních nádržích, kde tvoří takzvaný vodní květ, který negativně ovlivňuje lidské zdraví a ekonomiku. Sladkovodní sinice rodu Spirulina (Arthrospira) je však vědci označována jako superpotravina budoucnosti. Spirulina platensis se vyskytuje v tropických a subtropických jezerech s vysokým pH, koncentrací uhličitanů a hydrogenuhličitanů v jižní Americe, Africe a v Asii, Spirulina maxima ve Střední Americe. Komerčně je pěstována hlavně v Japonsku.
Spirulina obsahuje prakticky všechny složky, které se nacházejí v ideálním celku: významný podíl bílkovin, vitamínů, minerálů, sacharidů, pigmentů, stopových prvků a esenciálních mastných kyselin.
Bílkoviny
Spirulina obsahuje 55 - 70 % bílkovin, což jí řadí mezi potaviny nejbohatší na obsah bílkovin. Nejlepší zdroje rostlinných bílkovin nabízejí pouze polovinu tohoto množství. Z kvalitativního hlediska poskytuje Spirulina kompletní bílkoviny, neboť obsahuje všechny esenciální aminokyseliny (47% obsahu bílkovin).
Vitamíny
Ve 100 g Spiruliny je obsaženo 212 mg betakarotenu; 3,5 mg vitamínu B1; 4 mg vitamínu B2; 350 ug vitamínu B12, 10 mg vitamínu E. Obsah beta karotenu je 30 x vyšší než v mrkvi. Spirulina je bohatým zdrojem vitamínu B12, který není obsažen v ovoci, zelenině, obilninách či luštěninách (jako hlavní zdroj tohoto vitamínu jsou považována syrová játra). Hlavní antioxidanty, vitamín E a betakaroten, jsou ve Spirulině obsaženy ve vysokém množství.
Minerály
Spirulina je bohatá na železo, hořčík, vápník a fosfor. Je vynikajícím zdrojem železa v chelátové formě, která je dobře vstřebatelná.
Údaje ve vědecké literatuře dokumentují lékařský přínos Spiruliny, konkrétně její vliv na zlepšení funkce imunitního systému. Ptáčata po vyklubání jsou chráněna před škodlivými zárodky protilátkami z vaječného žloutku. Tyto protilátky se však brzy vyčerpají kontaktem s patogeny ve vnějším prostředí a pokud si nedokáže jejich tělo rychle vytvořit protilátky samo, jsou náchylná k infekcím.
Mnoho chovatelů papoušků uvádí vymizení problémů s chronickými infekcemi v chovu během tří týdnů podávání Spiruliny. V jednom případě chovatel žaků popisuje vymizení chronické pseudomonádové bakteriální infekce. Chovatelé exotických ptáků popisují zlepšení oplozenosti a líhnivosti vajec. Ptáci jsou méně nemocní nebo se rychleji uzdravují. Vyskytuje se méně problémů se škubáním peří a lepší zotavení z problémů s automutilací a sebepoškozováním. Zlepšení kvality a barvy opeření. Veterinární lékaři konstatují, že infekce reagují lépe na léčbu a zlepšuje se hojení ran. Spirulina nastartuje imunitní systém pro lepší obranu vůči nemocem a zvyšuje plodnost.
Spirulina nalézá široké uplatnění v chovech papoušků i drobných pěvců. Je dostupná ve formě prášku či tablet, v chovech se využívá Spirulina ve formě prášku, který se podává na ovoce, zeleninu či do vaječné míchanice. Spirulinu lze také přidávat do směsí k ručnímu odchovu mláďat. Doporučené množství je 1 % denní dávky (10 g na 1 kg potravy). Vzhledem k vysokému obsahu železa se nedoporučuje podávat plodožravým ptákům.
Pro více informací navštivte webové stránky www.zoo-trhon.cz