e-shop časopis články online inzerce

Špendlíky , mirabelky a myrobalány pro papoušky

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 31.10.2022

 

Pokud uvidíte u cesty nebo v parku strom podobný špendlíku, jedná se ve většině případů o myrobalán. Plody tohoto stromu, který ale nepochází z rodu slivoní, jsou oproti špendlíku kulaté, dozrávají dříve – kolem poloviny srpna, a nejsou zdaleka tak chutné. Barvu mají nazelenalou, žlutou i červenou.

Pravé špendlíky (slivoň špendlík žlutý) tvarem připomínají švestky, jsou však žluté, menší a mají sladší chuť.

Mirabelky mají oproti myrobalánu plody větší, mají kulatý tvar a zlatožlutou barvu. Na straně vystavené slunci mívají karmínové tečkování. Objevuje se častěji než špendlík, protože vysazovaná odnož (kultivar „Nancyská“) je odolný vůči šarce.

 

Plody tohoto ovoce jsou plné vitaminu B a C, železa a dalších minerálních látek.

Dozrávají od konce července do poloviny srpna, takže je právě v tomto období můžeme nabídnout papouškům. Buď jenom plody nebo citlivě uřezat ze stromu přiměřeně velikou větev.

Doma nám rostou tyto stromy desítky let na konci zahrady. Protože máme pro naše papoušky velkou spotřebu, zásah řezem bývá každoročně v tomto období poměrně veliký, abychom nabídli pochoutku všem našim opeřencům. Stromy tento zásah snášejí perfektně a ovoce máme každým rokem dostatek. Asi to není zahradnicky správné, ale z pecek popadaných plodů rostou další tyto stromy, takže máme neustále k dispozici „špendlíkové křoví“ plné plodů.

 

Papoušci se ihned pustí do plodů, chutnají jim i ty nezralé, okoušou dužinu a snaží se rozlousknout i pecku.

Toto ovoce se velmi rychle kazí, proto je dobré sbírat čerstvé a ihned papouškům nabídnout.

 

 

 

 

 

A nezapomeňte si udělat dobrotu i pro sebe…..

Anglická špendlíková marmeláda

Budete potřebovat:

    1,3 kg špendlíků

    1 kg cukru

    200–250 ml pomerančového džusu

    2 sáčky vanilkového cukru

    svitek celé skořice

    5 hřebíčků

    1 lžička kyseliny citronové

    1 sáček želírujícího přípravku (pektogel, gelfix…)

    50 ml rumu

Příprava:

Dobře vyzrálé špendlíky opláchněte, odstopkujte a vypeckujte. Dejte je do velkého kastrolu, přidejte hřebíček, skořici, kyselinu citronovou a zalijeme džusem tak, aby ovoce bylo ponořené. Obsah hrnce přiveďte k varu a ovoce za občasného promíchání vařte na kaši asi 30 minut. Pak přisypte cukr, opět vše přiveďte k varu a chvilku povařte. Přidejte želírující přípravek smíchaný s trochou cukru a vanilkovým cukrem a vařte ještě asi 3 minuty. Případně vznikající pěnu postupně odebírejte. Na talířku proveďte želírovací test. Pokud džem tuhne, vmíchejte rum a ještě vařící džem naplňte do vypařených sklenic, zavíčkujte a sterilujte při 80 stupních asi 20 minut.

Dobrou chuť vám i papouškům ...

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on