Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: M. a M. Karáskovy
Léto je v plném proudu a mnoho z majitelů papoušků má svou dovolenou ještě před sebou. Každý musí v tuto chvíli vyřešit péči o papouška – společníka člověka. V případě, že jsou mazlíčci dva, je pro ně odloučení od majitele jednodušší.
Další možností je cestovat s papouškem, ale zde je třeba zodpovědně zvážit všechny okolnosti.
S papoušky cestují pravidelně Michaela a Markéta Karáskovy. Zde je malá reportáž z opakované cesty do Chorvatska.
Již druhým rokem jste cestovali se svými opeřenci do Chorvatska. Jak jezdíte?
Cestujeme autem.
Kolik papoušků s vámi jezdívá a jak jsou rozloženi v přepravkách?
Letos jsme s sebou měli celkem 9 ptáků-pár papoušků senegalských, pár papoušků patagonských, pár alexandrů malých, pár arů araraun a jednoho arassariho bledozobého. Každý měl na cestu v autě svou přepravní klec. Všechny klece jsou umístěny v zavazadlovém prostoru auta. Papoušky převážíme vždy bezpečně v přepravkách tak, aby měli co největší pohodlí.
Jak snáší dlouhou cestu a jak máte cestu zorganizovanou?
Jezdíme vždy přes noc. Větší část noci ptáci v klidu prospí a ráno jsme na místě. Samozřejmě děláme často přestávky, abychom papoušky zkontrolovali a dali jim napít. Cestování autem naši papoušci snáší velmi dobře.
Kde býváte ubytováni?
Ubytování jsme v předem zamluveném apartmánu.
Nejsou problémy s okolím?
V okolí jsou všichni z papouščí společnosti nadšení a majitelé apartmánu, ve kterém bydlíme, se chlubí tím, že jsme jejich hosty.
Jak si papoušci zvyknou na nové prostředí-nejsou vystresovaní?
Papoušci jsou zvyklí s námi cestovat po celé ČR, problémy s jiným prostředím nemají. Loni měli prvotní šok z moře, ale zvykli si docela rychle. Letos už se chovali jako profíci. V apartmánu měli všichni k dispozici velké rozkládací klece pro psy.
Potřebovali jste na cestu do Chorvatska a zpět nějaká povolení?
Na cestu do zahraničí je třeba, aby měl každý papoušek vyřízeny potřebné dokumenty. Jako psi a kočky mají cestovní pasy, tak exotickému ptactvu se vyřizují na KVS papíry pro vycestování do zahraničí TRACES. A na cestu zpátky do ČR měli všichni naši papoušci vystavené papíry TRACES chorvatským veterinářem. Po příjezdu z Chorvatska jsme měli letos doma namátkovou kontrolu z KVS. Zjišťovali, zda jsou papoušci v pořádku a nepřivezli jsme si jich třeba více. Na Slovinských hranicích jsme na parkovišti narazili na slovinskou policii, která se na papíry ptala. Víme, že teď se rozmohl trend jezdit s papoušky na dovolenou do Chorvatska a víme také, že majitelé k nim žádné potřebné dokumenty nemají a spoléhají na to, že nebudou mít žádný problém. Je to ale velký risk.
Před odjezdem domů jsme navštívili místního veterináře, který je oprávněn vydat osvědčení. U papoušků provedl klinickou prohlídku a na počkání jsme příslušné dokumenty na cestu obdrželi.
Jak snášejí ptáci horké počasí?
Papoušci byli celé dny, když jsme byli na pláži, pod stromem ve stínu. Rosili jsme je a samozřejmě měli přístup k pitné vodě.
Jak reagují ostatní turisté na vaši přítomnost s papoušky?
Hledali jsme méně navštěvované místo, aby měli papoušci co největší klid a my, případně, nikoho nerušili. Našli jsme si krásnou klidnou pláž kousek od apartmánu. Papoušci zde byli turisty obdivováni a nikomu nevadili.
Pokud se tedy rozhodnete strávit dovolenou se svými ptačími kamarády, určitě nezapomeňte vyřídit potřebné dokumenty. Ptačího kamaráda by měla ideálně doprovázet také smlouva o jeho nabytí – tedy kupní smlouva, v případě, že je papoušek chráněn mezinárodní úmluvou CITES, musí tato dokumentace CITES papouška při cestě rovněž doprovázet.
Krásné léto vám i vašim papouškům …