e-shop časopis články online inzerce

ROZNOŽKY U MLÁĎAT PAPOUŠKŮ

Autor: Redakce PAPOUSCI

Publikováno: 11.02.2020

Snad každý chovatel papoušků se někdy setkal s výskytem roznožky u mláděte. Určitě zvažoval, proč se objevila právě u tohoto mláděte a zda je možné tomuto problému nějak předcházet.


Na počátku je třeba poznamenat, že není roznožka jako roznožka. Lze říci, že tato nepříjemná komplikace vychází nejčastěji ze dvou míst – kyčelního kloubu a tarsálního kloubu a může mít řadu klinických projevů v různé intenzitě a bohužel i řadu variabilních příčin. Obecně platí, že poškození kyčelního kloubu má nejčastěji mechanickou příčinu jako je např. nefyziologická poloha ve vejci, přišlápnutí mláděte rodiči, případně nevhodný substrát v hnízdě či inkubátoru. Poškození v tarsálním (patním) kloubu se velmi často odvíjí od disproporce ve vývoji kostí a šlach v důsledku nedostatku některých vitamínů a stopových prvků ve výživě rodičů. Je nutno si uvědomit, že samička do prvního sneseného vejce deponuje maximum jak základních živin, tak biologicky účinných látek typu vitamínů a minerálů. Záleží pak na její předchozí výživě či co preferuje v potravě, zda i ostatní vejce budou mít stejnou biologickou hodnotu. Pokud se roznožka u mláděte zjistí, je třeba provést nápravu okamžitě.

 

 

Čím dříve se roznožka reponuje, tím je větší šance na zachování fyziologického postoje. Většina mláďat papoušků má totiž rychlejší intenzitu růstu než brojleři a veškeré problémy na končetinách se tak časem progresivně zhoršují. Je to hlavně tahem uvolněných šlach, které se automaticky zkracují. Základním opatřením při nápravě roznožky je opatrné navrácení končetiny do fyziologické polohy a přifixování ke druhé končetině pomocí širší pásky ve tvaru číslice 8 (podobně jako při uvazování stromku k podpůrné tyčce). Páska se zakládá podle místa, odkud roznožka vychází, buď mezi stehenními kostmi, lýtky nebo i na metatarsus (tam, kde je kroužek). Jako typ pásky lze doporučit Coban, jelikož lepí pouze sám na sebe a nikoli na kůži nebo peří a lze tak fixaci jednoduše opakovaně upravovat. Poté je ideální mládě „zasadit“ do květináče odpovídající velikosti, vystlaného vatou nebo ubrousky. U arů jsme s úspěchem použili i truhlík na květiny.

 


Je zřejmé, že mládě je třeba následně uměle dokrmovat. Pokud se podaří, aby nohy zůstaly fixované ve fyziologické poloze, využijeme tak růstovou fázi, kdy se dotváří a zpevňují klouby, kloubní pouzdra a šlachy. Během dokrmování mláděte je možné doporučit denní podávání komplexu minerálů (Dologran), chondroitin sulfátu (Geladrink), komplexu B vitamínů (Complejo B 8) a manganu.
Jednoduchým zdrojem manganu je klasický hypermangan v podobě karmínových jehliček. Zcela minimální množství se rozpustí
ve vodě do vzniku lehce narůžovělé barvy. Tato voda se pak používá k přípravě kaše.


Ohledně prevence je třeba přiznat, že traumatizaci mláďat rodiči nelze jednoduše ovlivnit. Dostatek minerálních látek a vitamínů však ano. Poměrně osvědčená je kombinace přípravků Promotor L, Complejo B 8 a Vigosine v dávce 1 ml na 1 litr vody po dobu alespoň 3 týdny před předpokládaným pářením. Jako zdroj stopových prvků je možné využít jíl nebo přípravky z aloe vera.

Tento článek byl uveřejněn
v časopisu PAPOUŠCI 3/2012

Na našem webu najdete články z archivních vydání tištěného časopisu PAPOUŠCI, která jsou již vyprodaná.

ČASOPIS PAPOUŠCI

Časopis PAPOUŠCI – kvalitní články pro chovatele a přátele papoušků.

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on