e-shop časopis články online inzerce

Řebříček – další jedlá rostlinka pro naše papoušky

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 10.05.2021

Řebříček obecný je znám pro velké množství pozitivních účinků na lidské zdraví. Je to bylinka, kterou můžeme v rozumné míře předložit jako zelené krmení i našim papouškům.

 

 

Řebříček (Achillea millefolium)

Botanický popis: Vytrvalý, slabě aromatický plevelný druh, setrvávající mělce v půdě bohatým systémem tuhých článkovaných oddenků. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, 10 - 50 cm vysoká, hustě listnatá, pouze nahoře vrcholičnatě větvená. Listy jsou v obrysu kopinaté, v mládí vlnatě pýřité, později olysalé.

 

 

Rozšíření: Řebříček obecný je rozšířen v Evropě, Asii, zavlečen byl do Severní Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland. U nás je hojně rozšířen po celém státě od nížin a po horské oblasti. Roste na suchých místech, mezích, stráních, v příkopech, loukách, pastvinách a jiných travnatých stanovištích. Odtud se řebříček šíří na pole, zahrady a ostatní zemědělskou půdu. Hojně zapleveluje trávníky, parky a víceleté pícniny, kde vytváří hustý a pevný drn.

 

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je velice dobře známý. Roste všude od nížin do hor. V sušině obsahuje asi 18 % bílkovin, 3,5 % tuku, 26,3 % vlákniny, téměř 40 % bezdusíkatých látek výtažkových a 12,7 % popelovin.

Obsahuje silici s thujonem, hořčinu achillein, třísloviny, pryskyřičné látky, alkaloidy, cholin, flavonoidy, kumariny, aldehydy, kyselinu mravenčí, octovou a salicylovou, alifatické uhlovodíky a fytosteroly.

 

Léčivé účinky

  Podporuje trávení.

  Pomáhá při zažívacích potížích.

  Stimuluje nervovou soustavu

  Má protizánětlivé účinky.

  Má dezinfekční účinky.

 

Řebříček je výborná antimykotická, antibakteriální a protizánětlivá bylina.

 

Papouškům předkládáme ve směsi natrhaného zeleného krmení nebo přiměřené množství samostatně do směsi krmení, na pletivový strop voliér, do závěsných košíčků, do ok pletiva apod.

 

 

 

Bylinku si lze nasušit i na zimu. Teplota při sušení by neměla přesáhnout 35 stupňů Celsia.

Může se stát, že některým papouškům chvíli potrvá, než jakékoliv nově nabízené krmení přijmou. Je třeba trpělivosti a vytrvalosti. Dočkáme se toho, že jakmile nás uvidí s krmením, sami zvědavě přilétnou ochutnat, co jsme jim donesli.

 

 

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on