Autor: Milena Vaňková
V České republice byl po třech letech potvrzen výskyt vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Nákazu do chovů zřejmě zavlekli volně žijící vodní ptáci. Jedná se o vysoce patogenní subtyt H5N8 smrtelný pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán.
Ptáci infikovaní tímto virem vylučují virus slinami, nosními sekrety a trusem.
Chovatelé papoušků i všech ostatních ptáků by neměli situaci podceňovat. Nepanikařit, ale věnovat se prevenci.
DOPORUČENÍ:
- Voliérové papoušky a ptáky, kteří jsou nyní v uzaviratelných zimovištích, nepouštět do venkovních prostor.
- Papouškům, které nemáme možnost uzavřít, umístit misky na krmivo a vodu pod přístřešek, pokud je to možné, zakrýt stropy voliér, aby nemohlo dojít k znečištění prostoru voliéry volně žijícími ptáky.
- Mnoho z chovatelů exotických ptáků chová také drůbež. Pokud není možné ptáky uzavřít v dostatečně velkých prostorách – kurníku, snažit se zamezit kontaktu s volně žijícími ptáky. Pro umístění misek s krmivem a vodou platí to, co bylo psáno výše.
- Velký pozor je třeba brát na možný přenos nákazy na obuvi. Hlavně při přechodu z venkovního prostředí či od drůbeže, do voliér s papoušky. Prevencí je výměna obuvi a dezinfekční rohož, umístěná před vstupem (dezinfekční rohoží se rozumí nějaký savý materiál, důkladně zalitý dezinfekčním roztokem, přes který přejdeme při vstupu do voliér).
- Nepouštět v současné době návštěvy do chovatelského zařízení je samozřejmostí.
- volně létající papoušci – volnoletci by v tomto období vůbec neměli chodit létat ven a už vůbec ne poblíž vodních ploch, které vyhledává volně žijící ptactvo.
- Pozor také na podávání větví k okusu, i ty mohou být zasaženy trusem či ostatními sekrety volně žijících ptáků.
- Dezinfekčním prostředkem účinkujícím na virus ptačí chřipky je podle sdělení veterináře přípravek F10.
(nabízí jej např. MVDr. Helena Vaidlová na své veterinární klinice MADA)
- Je třeba pravidelně sledovat kondici, příjem potravy a chování našich opeřenců.
Při dodržení výše uvedených doporučení můžete jako chovatelé riziko velice snížit. Dodržovat prevenci se však vyplatí i mimo období zvíšeného rizika nákazy ptačí chřipkou.