e-shop časopis články online inzerce

Prodej neodstavených mláďat papoušků - stále aktuální téma

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 19.06.2019

Přestože bylo sepsáno několik článků na téma prodeje neodstavených mláďat papoušků a tato problematika je velmi často předmětem diskuzí na sociálních sítích, stále do ordinace přicházejí mláďata v žalostném stavu, jejichž osud končí mnohdy úhynem. Nedávný případ, bohužel se špatným koncem, je toho důkazem. Ještě neodstavený papoušek, který u nových majitelů přijímal po dobu jednoho měsíce pouze piškot s jablkem, byl do ordinace přinesen ve velmi žalostném stavu a svůj boj o život nakonec prohrál.

Proč jsou prodávána mláďata, která ještě nejsou odstavena?

Důvodů je několik. Na straně chovatele je to obvykle usnadnění práce a dřívější odměna. Na straně nového majitele pocit, že mládě si na něj lépe zvykne. Především jde ale o neinformovanost nových majitelů. Ve skutečnosti však neexistuje žádný důvod pro to, aby bylo mládě, které je ručně dokrmováno, prodáno před odstavem a nový majitel si jej dokrmil sám. Správný chovatel, by měl urputného majitele, který má zájem o dřívější nákup, odmítnout.

Proč je to pro mládě problém?

Změna prostředí a stres může u dokrmovaného mláděte způsobit poruchu trávicího systému. Při poruše trávení dochází ke zpomalení pasáže trávicím systémem, jehož následkem může být přemnožení bakterií či kvasinek. Noví majitelé pak musejí vyhledat pomoc veterinárního lékaře, což je pro papouška spojeno s dalším stresem a nutnou aplikací léků. Dalším kritickým okamžikem je přechod z dokrmovací kaše na pevné krmivo, takzvaný odstav jedince, který nebývá jednoduchý. V případě, že se během umělého odchovu papoušek potýká s několika problémy, může to pro něj znamenat následky, které si sebou ponese celý život, zejména po zdravotní stránce.

Tímto bych chtěla upozornit, zejména nezkušené majitele, kteří se chystají pořídit si ručně dokrmeného papouška, aby se vyvarovali nákupu ještě neodstavených mláďat.

Tento text je úryvkem ze článku o socializaci ručně dokrmovaných mláďat papoušků, na který se můžete těšit v aktuálním čísle časopisu PAPOUŠCI 4/2019, které vyjde 25.6.2019.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on