🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Přizpůsobili jste svou zahradu papouškům?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Procházela jsem naší malou zelenou zahradou, místem, které zůstalo k osázení, protože na velké části pozemku stojí chovatelská zařízení a zjistila jsem, že ani ta část nepatří nám…

Vše je tu tak nějak vysázeno k užitku papouškům.

Pomalu dozrávají plody muchovníku. Zatím jsou červené, dozrávají do modré barvy, ale tyto červené mají papoušci nejraději, takže modrého zbarvení u nás nedosáhnou.  U voliér krásně dozrávají sladké měsíční jahody, stačí jen pravidelně otrhávat a…..samozřejmě nabízet k mlsání papouškům.

Vedle nich budou rozkvétat růže…..květy milují loriové. Na hranici našeho a sousedova pozemku neroste nic jiného, než obrovský strom –špendlík. Spousta lidí by se ho asi zbavilo a zasadilo něco pohlednějšího, ale to tedy ne!! Je to veliká pochoutka pro naše opeřence. Roste jako plevel a může se krásně ořezávat a rychle dorůstají nové větve .Špendlíky mají papoušci nejraději zralé tak napůl.

 Pokračuji dále kolem ibišků, vlastně ani jiné okrasné keře nemáme. Květy trháme papouškům, hlavně loriům, kteří z nich olizují pyl. Před ibišky dozrávají zahradní jahody, vedle nich červený a černý rybíz. Nesmím zapomenout na plstnatou višeň, která plodí malé červené třešinky. A v okrasném záhonu našli své místo také jabloňka, hrušeň a třešeň.

 

V kombinaci s palmou v květináči, kterou jsme zde postavili, nevypadají zase až tak špatně …

A co skleník?...máme skleník. Vysadili jsme do něj papouškům saláty, které nyní nahrazují  okurky salátovky a melouny. ….to si papoušci smlsnou. Mezi voliérami nyní krásně rozkvétá kiwi.

Ani přední stěna voliér nesmí zůstat nevyužita. Truhlíky osazujeme aksamitníky - afrikány již několik let. Každý den procházíme a papouškům nabízíme pár květů.  Veliká pochoutka …

Malinké místečko vedle výběhu želv, přes které nám neběhá náš psí hlídač, nesmělo zůstat ladem. Oseli jsme ho troškou prosa. Nezralé klasy jsou vynikající pro loríčky.

 

Jeden strom v zahradě papouškům nepatří. Je to katalpa. Ale ani to vlastně není tak docela pravda. Poskytuje v horkých dnech našim opeřencům příjemný a potřebný stín.

Samozřejmě všichni chovatelé papoušků, hlavně mazlíčků, nebydlí v rodinném domě se zahradou. Ale jejich byty vypadají podobně. Vše je v nich přizpůsobeno papouškům. Větve, lana, stojany, hračky a pohled do lednice a mrazáku….všichni víme, o čem je řeč.

Ale řekněte...není to nádhera, bydlet u svých zvířat ? !!!  :-)

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on