e-shop časopis články online inzerce

Praktický chovatelský tip z Loro Parque

Autor: Alena Winner

Publikováno: 29.01.2018

Období, kdy mláďata papoušků v chovech ve voliérách opouštějí budku, pro ně patří mezi jedno z nejrizikovějších v životě. Mladí papoušci si musí prakticky okamžitě zvyknout nové prostředí a mohou být zpočátku v různé míře dezorientovaní. Někteří chovatelé se u svých papoušků setkali i s tím, že mláďata po vylétnutí nepřežila prudký náraz hlavou do vyzděné stěny voliéry. Ke zraněním může dojít i pokud mládě zprudka narazí do silnějšího pletiva.

 

 

V chovném centru nadace Loro Parque Fundación (Tenerife) mají za léta praxe vypozorované, která mláďata budku opustí bez problémů a která potřebují zvláštní péči. Současná kurátorka parku Márcia Weinzettl popisuje způsob, jak eventuálnímu problému v období vylétnutí předejít: „zvýšený dohled po vylétnutí potřebují zejména mláďata australských druhů papoušků, která bývají opravdu velmi plachá a po vylétnutí rychlá. Přišli jsme na efektivní způsob, jak případnému neštěstí zabránit. Stěny voliéry (zejména tu protější od vletového otvoru budky) opatříme vrstvou borovicových větví, které náraz ztlumí. Větve v tomto případě představují přirozenou prevenci, která se nám osvědčila už v mnoha případech.“  

 

 

V chovném centru La Vera tento způsob aplikují nejenom u australských druhů papoušků, ale i u zástupců ostatních kontinentů. Momentálně je takto vybavena například voliéra nedávno vylétlého mláděte arary zeleného (Rhynchopsitta pachyrhyncha). Kromě efektivní prevence nárazu po vylétnutí nabízejí borovicové větve perfektní možnost okusu – kůry, šišek, plodů (semen), jehličí či výhonků a pupenů.

Více o významu borovicových větví pro papoušky najdete v připravovaném článku od ing. Jany Jirouškové Kamberské v tištěném časopisu PAPOUŠCI 2/2018.   

Alena Winner

Nakladatelka a publicistka, spoluzakladatelka časopisu PAPOUŠCI.* 3. 3. 1980, České Budějovice Profese: Nakladatelská branže ji zaujala už v roce 1991 v rámci rodinného nakladatelství. Od patnácti let pak měla v plné režii prezentace na knižníc...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on