e-shop časopis články online inzerce

Poruchy chování související s reprodukcí

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 22.10.2019

Věděli jste, že mnoho poruch chování, které se u papoušků domácích mazlíčků vyskytuje, může souviset s reprodukcí? Nenaplnění potřeb souvisejících s reprodukční aktivitou může vyústit v neustálý křik, škubání peří nebo agresivitu vůči jednotlivým členům domácnosti. Neustálá reprodukční stimulace může vést až k prolapsům kloaky, které se vyskytují zejména u kakaduů. Samičky malých druhů (andulky, korely nebo agapornisové) mohou trpět chronickou snáškou, která se projevuje snášením nadměrného počtu vajíček, které může vést až k vyčerpání organismu. 

Ve volné přírodě souvisí nástup reprodukce s mnoha faktory, mezi které patří fotoperioda, tedy délka dne a noci, teplota, dešťové srážky, dostupnost potravy, dostupnost hnízdní dutiny a také přítomnost partnera.

Papoušci domácí mazlíčci jsou v chovech v lidské péči vystaveni podmínkám, které stimulují hormonální aktivitu a reprodukční chování. Mezi tyto stimuly patří příjem potravy bohaté na živiny, materiál pro stavbu hnízda, např. noviny, přítomnost partnera, v tomto případě majitele, který papouška krmí a hladí. Toto plati zejména u ručně dokrmovaných jedinců.

Jak rozpoznat chování související s reprodukční aktivitou?

Mezi chování související s reprodukcí, které může majitel papouška domácího mazlíčka zaznamenat patří například náklonnost k jedné osobě v domácnosti, dále teritoriální agresivita u samců, vyvrhování potravy související s námluvami, hledání “hnízdní” dutiny a náznaky páření.

Jak můžeme předcházet možným problémům?

Upravíme krmnou dávku tak, že omezíme přísun kalorické potravy. Místo tučné směsi zrnin, která je nabízena v nadbytku, zařadíme do krmné dávky granule, které doplníme zejména o zeleninu, v menší míře o ovoce. Lidské jídlo z papouščího jídelníčku úplně vyřadíme. Dalším krokem je odstranění materiálu sloužícího pro stavbu hnízda, například novin, dále odstranění míst, která mohou sloužit k hnízdění, tedy různé domečky či budky. Vhodné je také odebrat zrcátka, která jsou častou součástí klecí zejména u andulek. Důležité je také poskytnout papouškovi možnost provádět fyzickou aktivitu, v tomto případě je ideální volbou volný let nebo alespoň umožnění proletu v domácnosti.

Fyzický kontakt s majitelem musí být omezen na minimum. Majitel by se měl vyhýbat hlazení papouška na zádech a ocase, které stimuluje reprodukční chování, zejména pokud je prováděno často a opakovaně. Rovněž se nedoporučuje krmení papouška z ruky a mazlení. Majitel by se měl místo těchto činností věnovat například tréninku papouška.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on