Autor: Milena Vaňková
Od chvíle, kdy jsem před šestnácti lety navštívila toto místo poprvé, přirostlo mi k srdci a do Loro Parque se vracím téměř každoročně. Využívám organizace pobytů na tomto ostrově panem Josefem Nožičkou, majitelem cestovní kanceláře Primaroute, který se na zájezdy do této destinace, převážně pro chovatele, specializuje. A tak se zde, mimo krásné dovolené mezi papoušky, mám možnost pravidelně setkávat se známými chovateli i nováčky. Téma je předem jasné – papoušci.
Několikrát jsme také toto místo navštívili v rámci konání světového papouščího kongresu. Majestátní akce světového formátu. O delegáty z České republiky se stará a organizaci zajišťuje ředitelka časopisu Papoušci, Alena Winnerová.
Každý den nynějšího pobytu trávím s manželem, který je vášnivým fotografem, spoustu hodin právě v Loro Parque. Prošli jsme jim ihned po otevření i těsně před uzavřením, kdy v něm ruch utichá, vzdálenější turisté odjeli a je zde příjemný klid. Rovněž rána po otevření jsou kouzelná, papoušci dostávají krmení a na mnoha místech se dají zahlédnout na krmítkách. Tak je tomu především ve veliké průchozí voliéře s názvem Katandra. Papoušci přilétají na krmítka umístěná přímo u cestiček, kterými se dá procházet a jsou i ve výškách, zavěšeny v korunách stromů.
V Loro Parque je možno vidět největší kolekci papoušků na světe. Od těch nejmenších druhů, až po ary hyacintové.
V Loro Parque lze vidět i jiná zvířata, všechna v nádherných ubikacích. Jsou zde drápkaté opičky, lenochod,mravenečníci, kapybary, surikaty, hrošíci, lvi, tygří, nádherná skupina šimpanzů i gorily.
Zvířata jsou zde návštěvníkům představována i v rámci schow. A to s lachtany, delfíny, kosatkami a samozřejmě papoušky. Součástí každého představení je naučná část. Zde jsou návštěvníci seznamováni se životem daných zvířat v přírodě, o tom co jim hrozí, především z důvodu nezodpovědného a necitelného jednání lidí, ukazují, jak se k nim chovat apod. Zvířata se předvádějí návštěvníkům pod laskavým vedením svých chovatelů. Při vystoupení delfínů jsem měla možnost pozorovat, jak je pomocí targetu učeno manipulaci delfíni mládě. Komunikace a důvěra k člověku tohoto delfína, ale samozřejmě i ostatních takto připravovaných zvířat, vede k tomu, že se dají v případě potřeby nebo prevence například ošetřovat bez zbytečného stresu.
V Loro Parque si na své přijdou také milovníci akvárií. K vidění je obrovská škála ryb sladkovodních, mořských, ale také medúzy, koráli a jiní mořští živočichové.
Pátým rokem je v provozu nová, moderní Baby station. Povídala jsem si o ni s asistentem kurátora ptáků, Čechem, pracujícím v LP, Lubošem Tomiškou. Návštevnící vidí velikou část tohoto zařízení a mají možnost sledovat péči o mláďata od vylíhnutí až do odstavu. Baby station má dvě podlaží s několika místnostmi, ve kterých jsou mláďata rozdělena podle stupně vývoje. Z veterinárních důvodů jsou zde také mláďata rozdělována. Papoušci vylíhnutí v inkubátoru od těch, kteří se vylíhli v hnízdě pod rodiči.
Součástí Baby station je veterinární klinika s vybavenou laboratoří a operačními sály. Zákroky
je možné rovněž sledovat přes sklo .
Své sídlo zde má také ředitel Nadace Loro Parque Fundation Rafael Zamora Padron. Vzácný člověk, veliký odborník s velikým srdcem.
To vše se nachází v nádherně upravené zeleni. Rostliny, které doma pěstujeme v květináči, zde používají k tvorbě živých plotů. Ploty jsou zde z ibišků, šeflery, asparagusu, kapradin a dalších.
Možná si běžný návštěvník nevšimne každodenní práce všech zaměstnanců, kteří zajišťují perfektní péči zvířatům, rostlinám a servis návštěvníkům. Vše totiž vypadá velice jednoduše, nenápadně, ale pracuje jako přesně seřízený hodinový strojek. Vše do sebe zapadá a zanechává z návštěvy Loro Parque jedinečné a nezapomenutelné zážitky.
Kdo Loro Parque navštíví jednou, určitě to nebude naposledy. A tak poleťte příště s námi.