Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun, Pixabay
Právě dozrávají plody černého bezu. Nezapomeňte je donést svým papouškům v malém množství z procházky.
Ne nadarmo se říká: „Před heřmánkem smekni a před bezem klekni“.
Bez černý je u nás hodně rozšířený, roste u plotů, na okrajích lesů, hájů, remízků, v křovinách a u neošetřovaných plotů. Najdete jej skutečně snad všude po celé naší republice. Chce to se jen při procházce dobře dívat okolo sebe.
Bez černý je často používán pro podporu imunitního systému a jeho přirozené obranyschopnosti,
Plody černého bezu obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, vitamín C, ve slupce a v semenech vitamin A a vitamíny skupiny B (B1, B2, B5, B6, B12).
Mají antibakteriální, antivirové a protinádorové účinky.
Papouškům podáváme pouze zralé černé plody. Budou si na nich pochutnávat. Jedinou nevýhodou je nepořádek, který při tom udělají, protože bobule obsahují veliké množství šťávy, která se rozstříkne všude po okolí. Ideální je tedy podávat černý bez ve venkovních voliérách nebo prostorách.
Ať chceme nebo ne, rok se nám přehoupl do své druhé poloviny a zanedlouho nás počasí donutí trávit večery doma v teple. Připravme si pro tyto chvíle z bezu něco dobrého i pro sebe.
Bezinkový likér
Plody bezinek omyjeme a krátce povaříme, lépe se pak lisují. Do vylisované šťávy přidáme podle chuti pokrájený citron nebo kyselinu citrónovou. Šťáva získá nejen krásnou barvu, ale je i chutnější. Na 1 litr šťávy přidáme 50 dkg cukru, svaříme s kouskem skořice a několika hřebíčky. Po vychladnutí smícháme s 40% alkoholem (rum, vodka, režná apod.). Hotový likér má obsahovat asi 20% alkoholu. Jako lék postačí, když smícháme čistou bezinkovou šťávu s bílým vínem: 1 litr bílého vína, 100g šťávy. Alkohol zvyšuje účinnost.
Zkuste ještě jeden: 2 l bezinek bez slupek, 1 l vody. Směs vaříme 20 min., přecedíme, přidáme 50 dkg krystalového cukru a vaříme 15 min. Nakonec přidáme 2 lžíce uvařené kávy a povaříme 2 min. Do vychladlé šťávy přidáme ½ l rumu.