Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun, Pixabay
Po vydatných deštích se příroda zazelenala a vše rychle povyrostlo. Při vycházkách si všimneme i velkých listů lopuchů.
Kdo z nás by ho neznal. Vídáme jej na skládkách, na neudržovaných plochách a je obecně považován za plevel. Jako děti jsme jej všichni používali k hrám. Jeho plody posloužily jako útočné kuličky, které se přilepily na oděv a nešly sundat.
Lopuch je považován za jeden z nejlepších přírodních čističů krve. Jeho sušené kořeny, vykopané v prvním roce, jsou nejlepším léčebným zdrojem. K léčebným účelům se také mohou použít plody a listy lopuchu.
Lopuch patří do rodiny bodláků. Bodláky mají přímou, silnou, rýhovanou, vlnatě chlupatou a větvenou lodyhu. Jejich listy jsou vejčitě srdčité, drobně zubaté, na rubu vlnatě chlupaté, řapíkaté, řapíky dolních listů často načervenalé. Květy jsou purpurové a trubkovité. Rostlina vytváří v prvním roce růžici přízemních listů, teprve ve druhém roce kvete.
Kořeny lopuchu obsahují polyacetylénové sloučeniny – triterpenoidní glykosidy, které prokazatelně ničí choroboplodné bakterie a plísně. Obsahuje také polysacharidy, inulin, proteiny, silice, kyselinu palmitovou, ale i stearovou, slizovité látky, třísloviny, pryskyřice, tuky, sulfáty a fosfáty vápníku, draslíku a hořčíku.
Jeho listy obsahují garmakranolid arktiopikrín, slizy, třísloviny a také kyselinu askorbovou. Posiluje odolnost organizmu.
Papouškům nabízíme v přiměřeném množství utržené celé listy s řapíky nakrájené na směs ovoce a zeleniny, většinou v kombinaci s dalšími bylinkami nebo nabízíme naházené na pletivový strop voliéry či do závěsných košíčků.
Bylinku je možné si opět nasušit na zimu. Listy, řapíky a kořen.
A nezapomeňme, to co nabízíme papouškům můžeme sami použít ve své kuchyni !
Především pak v té bylinkové, kde se používají především mladé výhonky, řapíky a kořeny lopuchu. Křupavé čerstvě vyrostlé výhonky a oloupané řapíky se hodí jako zelenina ke konzumaci za syrova nebo uvařené jako chřest.
Lopuch je vynikající společník do teplé kuchyně. Nakrájené stonky se mohou použít do omelet, na nejrůznější variace na quiche, jako náplň do palačinek nebo osmažený v těstíčku. V Japonsku a v Číně vstupuje lopuch do kuchyně jako regulérní pěstovaná zelenina.