e-shop časopis články online inzerce

Papouškům pro lebedu

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, Pixabay

Publikováno: 28.06.2021

Lebedu většinou vnímáme jako obtížný plevel, který se rychle rozrůstá a dokáže během léta zaplevelit celou zahrádku, ale zkuste ji nabídnout papouškům.

Roste na celém území na polích, na rumištích, skládkách, kompostech, hnojištích, v okolí domů.

 

 

Lebeda je příbuzná špenátu nebo také řepě, řadí se do řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales), čeledi laskavcovité (Amaranthaceae), dříve merlíkovité (Chenopodiaceae), rodu lebeda (Atriplex). Nejčastěji se vyskytující lebeda rozkladitá (Atriplex patula) je obtížný, rychle se množící plevel. Dalším u nás zastoupeným druhem je lebeda lesklá (Atriplex sagittata), která roste především v teplejších oblastech. Pěstovaným druhem je lebeda zahradní (Atriplex hortensis). Podobnou rostlinou je merlík bílý (Chenopodium album).

 

 

Ke konzumaci jsou určeny zejména listy. Ale papoušci si jistě pochutnají i na semínkách. Obsahuje velké množství vápníku. Kromě toho jsou obsaženy také saponiny, bílkoviny a velké zastoupení vitamínů (C, B a E). Z minerálů pak jmenujme hořčík, fosfor či železo.

 

Mladé rostliny jsou křehké a šťavnaté, chuť se dá přirovnat k čerstvému hrášku.

 Co lebeda umí?

- Zlepšuje trávení

- Stejně jako ostatní druhy listové zeleniny, tak i lebeda je dobrá pro stimulaci trávení pro svůj obsah vlákniny a minerálů, které optimalizují trávicí procesy.

- Zlepšuje funkci ledvin

- Zrychluje metabolismus

Přítomné bílkoviny, minerály a vitaminy mohou být nápomocné při mnoha procesech, od hormonální regulace až po enzymatické reakce, které jsou nutné k tomu, aby    organismus fungoval správně. Také vysoká hladina železa a vápníku zvyšuje tvorbu červených krvinek, cirkulaci a okysličení tkání a orgánů, tím se zvyšuje celková metabolická účinnost

- Lebeda má téměř dvojnásobné množství vitaminu C než například kiwi nebo citron, které jsou často považovány za nejlepší zdroje "céčka

 

Papouškům můžeme lebedu předložit v celých stoncích, nakrájet lístky do míchanic, připevnit rostlinu ve svazcích do voliérky, podat do košíčků na zelené krmení nebo jen volně umístit na pletivový strop voliér.

Lístky je pak možné opět nasušit a sušené rozdrtit do směsi bylinek, které budeme podávat v zimním období.  Sypeme je na směs ovoce a zeleniny u nektarožravých papoušků přidáváme do tekutého nektaru.

 

 

A co si z lebedy připravíme my chovatelé?

Málokdo ví, že lebeda byla dříve pěstována a považována za rostlinu, která je vhodnou místo špenátu. Skutečně! Lebedu můžete v kuchyni použít všude tam, kde byste použili špenát.

 

...nebo...

 

Slaný lebedový koláč

 

Na slaný lebedový koláč, který chutná skvěle teplý i studený, budete potřebovat:

 

    1 listové těsto

    250 g tvarohu

    250 g smetany na vaření

    6 stroužků česneku

    majoránku

    1 vejce

    sůl pepř

    spařenou lebedu

    sýr (výborný je parmazán či balkánský sýr)

 

Troubu rozehřejte na 180 °C. Mezitím si na plech s pečícím papírem rozválejte 1 listové těsto. V míse smíchejte tvaroh, smetanu, rozdrcený česnek, majoránku, vejce a dochuťte solí a pepřem. Tuto směs rozprostřete na těsto. Poté náplň posypte pokrájenou spařenou lebedou a posypte nakrájeným sýrem. Dejte na cca 25 minut zapéci.

 

Pozvěte přátele chovatele a pochutnejte si ….

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on