Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun
Trhali jste si jako děti kokošku a okusovali z ní semínka, která chutí možná trošku připomínala kedluben? Nabídněte rostlinu se semínky papouškům, jako vždy v přiměřeném množství, a uvidíte, jak si na nich pochutnají. Konzumují je totiž i ve volnosti, pokud jsou z oblastí, kde rostlina vyroste. Příkladem může být australský papoušek nádherný.
Lidově se bylině přezdívá srdíčko, penízek nebo babí kapsy. Ovšem oficiální název vyplynul z toho latinského, který lze přeložit jako brašna (taška) pastýře.
Kokoška pastuší tobolka je jednoletá až dvouletá bylinka z čeledi brukvovitých, která v některých případech může dorůst do výšky 50 cm. Lodyha je přímá, rostlina má přízemní listovou růžici a výše kopinaté listy. Květy jsou bílé a tvoří hrozen. Kokoška přitom může kvést po celý rok, ačkoli při studených zimách kvete „pouze“ od března do října. Plodem je šešule.
Jednotlivé části obsahují vitamíny (A, B, C, E a K), minerály (vápník, draslík atd.), ale také saponiny či třísloviny.
Rostlinku nabízíme ve směsi ostatních bylinek nebo samostatně do košíčků, na pletivo voliér či krájíme do směsi ovoce a zeleniny.
Pokud jsme si při práci kolem papoušků přivodili nějaký ten drobnější úraz, kokoška pomůže i nám.
Jak na to?
Obklad připravený z čerstvé natě kokošky
Pomůže proti pohmožděninám i při léčbě modřin a otoků. Natrhejte dvě hrsti čerstvé rostliny a ty spařte. Dělá se to velmi jednoduše. Vezměte cedník nebo větší síto a umístěte ho na hrnec, do kterého jste předtím nalili vodu. Poté přiveďte vodu k varu a pod pokličkou spařujte kokošku asi 10 minut. Poté ještě horkou nať zabalte do ručníku nebo silnější utěrky a přiložte na postižené místo.
Obklady lze opakovat podle potřeby několikrát denně.
Náš tip: pokud na přípravu obkladu z nějakého důvodu spěcháte, pak nať v sítku nebo v cedníku přelijte vroucí vodou. Proces spaření tak urychlíte asi o polovinu. Zejména při krvácivých stavech se tato rada může opravdu hodit.