e-shop časopis články online inzerce

Papouška by při prodeji měla doprovázet kupní smlouva

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 31.10.2022

Nákup i prodej papouška by se měl provádět s vystavenou kupní smlouvou, která je ujednáním mezi kupujícím a prodávajícím a oba dva zároveň ochraňuje při případných problémech.

 

 

 

Jak by měla kupní smlouva vypadat?

 

Měla by obsahovat tyto údaje:

-          Jméno a adresu prodávajícího, telefon, e-mail

-          Jméno a adresu kupujícího, telefon, e-mail

-          Druh papouška-český i vědecký název

-          Pohlaví-určeno nebo neurčeno

-          Datum narození

-          Číslo kroužku, případně čipu

-          Číslo registračního listu a eurocitesu (žlutý papír)

-          Cenu papouška

-          Případné další dohodnuté smluvní podmínky-prohlášení chovatele a potvrzení kupujícího

(Chovatel seznámil kupujícího s tím, jak papouška krmit a pečovat o něj, jak postupovat v případě nemoci, zda kupující požadoval určení pohlaví, apod.)

-          Jaké další dokumenty byly přiloženy

-          Závěrečná ustanovení

(Obě smluvní strany prohlašují, že smlouvu uzavřely za svobodné vůle, nikoli pod nátlakem, s jejím obsahem byly řádně srozuměny a souhlasí s ním)

-          Smlouva musí být vystavena ve dvou stejnopisech a podepsána prodávajícím a kupujícím, z nichž každému zůstane jedno vyhotovení

-          Datum prodeje

 

Pozn. V praxi to vypadá tak, že u papoušků, jejichž hodnota je vyčíslena na několik set korun, většinou chovatelé tuto smlouvu nevystavují. Záleží na rozhodnutí nového majitele, zda si papouška za těchto podmínek zakoupí.

 

 

Kupní smlouvu by měl automaticky doprovázet u papoušků s uvedeným pohlavím a neznatelným pohlavním dimorfismem doklad o provedení analýzy DNA s výsledkem, nebo výsledek endoskopie.

Dále základní vyšetření na papouščí virózy. (PBFD, APV, případně chlamydie.) U cenově náročnějších papoušků bývají tato vyšetření standardem a v ceně, u papoušků v nižší cenové relaci je rozumné si za toto vyšetření v případě, že jej chceme provést, případně u chovatele připlatit.

 

 

 

 

 

 

Hodně radosti s novými papoušky...

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on