Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun
Nákup i prodej papouška by se měl provádět s vystavenou kupní smlouvou, která je ujednáním mezi kupujícím a prodávajícím a oba dva zároveň ochraňuje při případných problémech.
Jak by měla kupní smlouva vypadat?
Měla by obsahovat tyto údaje:
- Jméno a adresu prodávajícího, telefon, e-mail
- Jméno a adresu kupujícího, telefon, e-mail
- Druh papouška-český i vědecký název
- Pohlaví-určeno nebo neurčeno
- Datum narození
- Číslo kroužku, případně čipu
- Číslo registračního listu a eurocitesu (žlutý papír)
- Cenu papouška
- Případné další dohodnuté smluvní podmínky-prohlášení chovatele a potvrzení kupujícího
(Chovatel seznámil kupujícího s tím, jak papouška krmit a pečovat o něj, jak postupovat v případě nemoci, zda kupující požadoval určení pohlaví, apod.)
- Jaké další dokumenty byly přiloženy
- Závěrečná ustanovení
(Obě smluvní strany prohlašují, že smlouvu uzavřely za svobodné vůle, nikoli pod nátlakem, s jejím obsahem byly řádně srozuměny a souhlasí s ním)
- Smlouva musí být vystavena ve dvou stejnopisech a podepsána prodávajícím a kupujícím, z nichž každému zůstane jedno vyhotovení
- Datum prodeje
Pozn. V praxi to vypadá tak, že u papoušků, jejichž hodnota je vyčíslena na několik set korun, většinou chovatelé tuto smlouvu nevystavují. Záleží na rozhodnutí nového majitele, zda si papouška za těchto podmínek zakoupí.
Kupní smlouvu by měl automaticky doprovázet u papoušků s uvedeným pohlavím a neznatelným pohlavním dimorfismem doklad o provedení analýzy DNA s výsledkem, nebo výsledek endoskopie.
Dále základní vyšetření na papouščí virózy. (PBFD, APV, případně chlamydie.) U cenově náročnějších papoušků bývají tato vyšetření standardem a v ceně, u papoušků v nižší cenové relaci je rozumné si za toto vyšetření v případě, že jej chceme provést, případně u chovatele připlatit.
Hodně radosti s novými papoušky...