🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Papoušek domácí mazlíček jeden nebo dva?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Papoušci jsou bezesporu společenští ptáci, ale stále projevují své „divoké“ přirozené chování. Ve volné přírodě jsou ohroženi predátory a k omezení toho, že se stanou potravou někoho jiného ,vyvinuli dvě důležité vlastnosti.

Žijí v hejnech a ke své komunikaci využívají celou řadu zvuků a postojů. Jsou schopni ze svého hejna rozeznat mnoho členů.

Způsob života ve volné přírodě nebo u nás doma je velice odlišný. Papoušci jsou ale velice inteligentní ptáci a při vhodné péči odpovědného majitele žijí v zajetí spokojený a naplněný život.

A tady se dostáváme k otázce, zda je vhodnější chovat papouška mazlíčka pouze jednoho, dva či rovnou celou skupinku.

Odpověď nebude jednoznačná, ale nejpřirozenější pro papouška je život v páru s papouškem stejného druhu.

 

Papoušek chovaný jako jednotlivec bude považovat za svého partnera či hejno člověka nebo členy rodiny, se kterými žije v domácnosti. A to je potřeba si uvědomit a plně se papouškovi každý den věnovat. Takový papoušek nemá nikoho jiného, pouze „své“ lidi. Pokud si ho nebudete všímat, uděláme z něj nešťastného, osamělého, neurotického tvorečka. Je důležité si uvědomit, že papoušek je společníkem na desítky let. Jako jednotlivec ponese těžko každou zásadní změnu.

 

Papoušci chovaní v páru nebo ve skupině budou společníky a kamarády svého majitele, ale v době jeho nepřítomnosti nebudou osamělí. 

 

Budou se moci věnovat i důležitým papouščím sociálním kontaktům. Rovněž budou lépe snášet dočasné odloučení od majitele v době dovolené, hospitalizace apod.

Rozhodně není třeba se obávat toho, že se příchodem druhého papouška k již stávajícímu nějak naruší vztahy mezi majitelem a papouškem.

Papoušek nepřestane ani mluvit. Naopak výhodou je, že se papoušci zabaví, nenudí se a vyhrají si spolu. Pokud s nimi budete pracovat, zůstanou kontaktní a krotcí.

 

Většinou si nový majitel nepořizuje hned dva mazlíčky najednou, ale k tomuto rozhodnutí dojde postupně. Není to žádnou chybou. Přidat k mláděti mládě je ale nejideálnější.

 

 

Hodně vzájemné radosti a šťastný život všem majitelům a jejich papouškům …

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on