Autor: Redakce PAPOUŠCI
Sven Naumann z Rakouska se specializuje na chov papoušků rodu Poicephalus. Ve svém chovu má také vzácné papoušky žlutočelé (Poicephalus flavifrons), které se mu v roce 2023 podařilo odchovat.
Papoušek žlutočelý patří mezi fascinující africké druhy papoušků. Pochází z Etopie, kde obývá lužní akáciové lesy v nadmořských výškách od 300 metrů. Zalétá také do nížinných subtropických lesů, olivovníkovo-podokarpových a jalovcových lesů až do výšky 3200 m n. m.
Druh popsal v roce 1842 německý přírodovědec Eduard Rüppel. Oficiální seznam druhů Clements Checklist z roku 2022 uznává pouze jeden poddruh P. f. flavifrons. Některé neoficiální taxonomie uvádějí i poddruh P. f. aurantiiceps, avšak neexistuje žádná oficiální vědecká práce, která by existenci druhého poddruhu opodstatňovala.
Odchovy papoušků žlutočelých v lidské péči se již pravidelně daří v České republice, na Slovensku a zemích západní Evropy. Úspěch v roce 2023 zaznamenal i rakouský chovatel papoušků a výrobce chovatelských zařízení Sven Naumann.
Sven se specializuje na papoušky Poicephalus a jejich chovem se zabývá už několik desítek let. Když si pořídil papoušky žlutočelé, šlo o novou výzvu, ale jeho zkušenosti mu k brzkému úspěšnému odchovu pomohly. S odchovem nebyl problém a rodiče mláďata odchovali až k samostatnosti.
Pestrá výživa je jedním z klíčků k chovatelskému úspěchu
Při sestavování krmné dávky pro papoušky chované ve voliérách je vždy vhodné vycházet z toho, čím se živí ve volné přírodě. Složitější je to ale u druhů, které jsou málo prostudované a o jejichž výživě se toho zjistilo zatím jen velmi málo. To je i případ papouška žlutočelého. Dle záznamů zveřejněných vědci z Cornellovy Univerzity byli tito papoušci v přírodě pozorováni, jak se v průběhu listopadu živí zralými plody a listy tropické meruňky Dovyalis abyssinica.
Sven Naumann se při sestavování jídelníčku rozhodl řídit svým vlastním rozumem. Své papoušky krmí dvěma druhy zrninových směsí (firma Leimüller/Rakousko), které doplňuje o nejrůznější pestré směsi ovoce a zeleniny. Některé z nich pro zajímavost zveřejňujeme zde a podrobnější informace najdete v časopise PAPOUŠCI 2/2024.
KONTAKT NA CHOVATELE: