e-shop časopis články online inzerce

Papoušci si pochutnají i na šípku…

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, Pixabay

Publikováno: 30.08.2021

Plody růže šípkové rostou v hojném počtu podél polních a lesních cest. Nezapomeňte je přinést papouškům.

Šípek (Růže šípková, Rosa canina) je keř, který může dosahovat výšky až 3 metry. Je rozšířený téměř v celé Evropě, nachází se nejčastěji na slunných místech. Šípek má na svých větvích hákovité zahnuté trny. Šípková růže kvete v květnu a červnu, což je doprovázeno vůní z květů. Červené šípky dozrávají v srpnu a září.

Mají vysokou hodnotu vitamínu C a A, obsahují i vitamíny K, B1, B2 a B3.

Posilují imunitu a osahují antioxidanty.

 

Papouškům můžeme šípky nabízet v přiměřeném množství čerstvě natrhané, zamražené i sušené.

 

Natrhané šípky se suší, co nejrychleji na dobře větraném místě, při teplotě 60 °C. Při vyšší teplotě šípky černají a ztrácí svou léčivou schopnost. Sušení je možné urychlit namačkáním šípků.

Šípky poskytnou při konzumaci papouškům také zábavu, což je velmi důležité.

 

 

 

 

A něco dobrého pro majitele?

Marmeláda:

Suroviny: 4 kg hodně vyzrálých šípků, 1 kg krupicového cukru, troška vody

Postup: Šípky důkladně omyjte, pak je zbavte zbytků okvětí, plody nařízněte a zevnitř vyndejte všechna semínka a chloupky. Dužinu se slupkami zalijte troškou vody a rozmixujte dohladka. Pak na jedno kilo dužiny přidejte stejné množství cukru. Směs vařte za stálého míchání na mírném ohni, až zhoustne. Konzistenci vyzkoušejte tak, že kápnete trošku marmelády na malý talířek a necháte vychladnout. Pokud ztuhne, je marmeláda hotová a můžete ji nalít do menších skleniček. Ty pak uzavřete víčkem nebo zavažte celofánem a dejte na suché tmavé místo. Marmeládu můžete použít na vdolky, lívance nebo palačinky.

Titěrnou práci s odstraněním semínek a chloupků si lze ulehčit rozvařením a následným, ještě za tepla, propasírováním přes sítko. Následující postup je stejný.

Šípková marmeláda najde uplatnění ve vánočním cukroví i zvěřinové kuchařce.

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on