e-shop časopis články online inzerce

Papoušci přežívající zimu venku...

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

 

Zimní období se čím dál tím více přibližuje a je potřeba dopředu připravit vše i pro papoušky, kteří u mnohých chovatelů přežívají zimu pouze ve venkovním prostředí. Jedná se o australské druhy papoušků.

 

 

Názory na to jsou různé.

Osobně si myslím, že pro papoušky i pro chovatele je příjemnější a vhodnější, pokud má venkovní voliéra i záletovou část. Stačí i vyrobená ze dřeva. Tam mohou papoušci přečkávat bezpečně mrazivé zimní dny a hlavně noci. Takovou část je pak možno mírně temperovat tak, aby zde teplota neklesala pod bod mrazu.

 Za pěkných dní je pak vhodné papoušky pustit na slunce, aby načerpali energii, prolétli se a utužili své zdraví.

 

 

Mnoho chovatelů australských papoušků ale vnitřní prostor u venkovních ubikací nemá a tak je dobré tyto ubikace ochránit před nepříznivým počasím.

Jaké se nabízejí možnosti?

  • je možné použít vlnitý polykarbonát, může být i tónovaný
  • další možností je komůrkový polykarbonát

Polykarbonát je lehký a dobře se s ním manipuluje, je odolný proti nárazu, má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Výborně propouští světlo a ani v silných mrazech nepopraská. Montáž není nijak složitá, ke konstrukci voliéry se dá připevnit pomocí vrutů.

 

 

 

  • Dobrou službu může udělat i stínící textilie, ideální ve více vrstvách. V tomto případě je ale nutné ponechat prostor, kterým do voliéry bude pronikat světlo. Textilii lze jednoduše připevnit plastovými stahovacími páskami.

 

 

  • někteří chovatelé používají dřevěné rámy s pevným igelitem
  • pokud nemáme k dispozici nic z výše jmenovaného, pomůžeme si materiálem ze zahrady nebo z přírody. Větve jehličnanů navěšené na stěny voliéry v potřebné hustotě zajistí ve voliéře bezvětří i zvýší teplotu. Pamatujme ale na zachování dostatku světla.

 

 

 

 

Krásné a hlavně ve zdraví prožité období pro vás všechny a vaše papoušky.

 

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on