e-shop časopis články online inzerce

Papoušci a jahody

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 05.06.2019

Jahodová sezóna a jejich sběr je momentálně v plném proudu a vy tak máte možnost svým papouškům zpestřit jídelníček sezónním ovocem. Podávání ovoce a zeleniny z vlastní zahrádky je to nejlepší, co můžete pro své opeřené svěřence udělat.

Jahody jsou plody jahodníku, rostliny rozšířené především v mírném pásu, která byla vyšlechtěna z divokých jahodníků v 18. století ve Francii. Jahody patří mezi bohatý zdroj vitamínu C, jeho obsah v jahodách je vyšší než například v pomeranči nebo citrónu. Dále obsahují vitamíny A, vitamíny skupiny B a vitamín E, organické kyseliny a lehce stravitelnou vlákninu. Z minerálních látek jsou jahody bohaté na zinek, fosfor, mangan, měď a větší množství železa. Jahody mají nízký obsah sacharidů. Jelikož obsahují přibližně 90 % vody, patří mezi významný zdroj tekutin.

Papouškům můžeme nabízet jednotlivé jahody nebo je lze nakrájet a podávat ve směsi ovoce a zeleniny. Další možností je umístit jahody do různých závěsných košů, které jsou určeny pro podávání potravy nebo je jednoduše položit na strop klece či voliéry. Některými papoušky jsou jahody odmítány, což může být způsobeno faktem, že je to něco nového, co neznají. Doporučuji, aby majitelé vytrvali a papoušci si nakonec jahody jistě zamilují. Někdy stačí zkusit nabídnout jahodu méně zralou. Někteří papoušci jahody doslova milují. Jahody patří zároveň mezi potravní obohacení (“enrichment”) neboť se papoušci při jejich konzumaci zabaví vyloupáváním jednotlivých semínek.

Nevýhodou jahod je jejich choulostivost a sklon k rychlému kažení.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on