Autor: MVDr. Helena Vaidlová
Čokoláda už neoddělitelně patří do našich životů. Mnoho majitelů se o své dobroty velmi rádo dělí se svými domácími mazlíčky včetně papoušků. Bohužel zrovna čokoláda nepatří do jídelníčku papoušků ani jiných domácích mazlíčků, protože jim velmi škodí.
Látky jako kofein a teobromin jsou v ní obsažené v takovém množství, které je pro papoušky velmi toxické. S kvalitou čokolády, tj. se snižujícím se obsahem cukru, roste množství těchto škodlivých látek. Dražší hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa nebo i čokoláda na vaření obsahuje přibližně desetkrát víc teobrominu než čokoláda mléčná. To ovšem neznamená, že mléčnou čokoládu můžeme papouškům podávat.
Příznaky otravy se odvíjejí od množství požité čokolády a jejího obsahu kakaa. Lehčí otravy se mohou projevit jen neklidem, nervozitou nebo hyperaktivním chováním papouška. Dále může začít zvracet a dostat průjem. Vážnějšími příznaky jsou celkové křeče, poruchy srdečního rytmu a nakonec může papoušek na otravu čokoládou i uhynout. Proto je lepší se o čokoládu s papouškem pod vánočním stromkem, ale i v jiném ročním období, vůbec nedělit, ať je mléčná nebo hořká. Chcete-li svému papouškovi nabídnout nějaký pamlsek, můžete mu podle druhu, který doma chováte nabídnout kousek oříšku. Ten, ovšem nesmí být slaný nebo kořeněný, ani jinak ochucený. Papoušek ocení ořech přírodní, který je pokud možno čerstvý. I s oříšky je však lépe šetřit, jsou příliš energeticky bohaté a stejně jako nám by mohlo i papouškovi po konzumaci většího množství ořechů, než je pro daný druh zdrávo, být těžko.
Stane-li se vám přeci, že papoušek v nestřežené chvíli nějakou tu špatně hlídanou čokoládu sezobne, podejte mu jako první pomoc černé uhlí, Smectu nebo laktulózu. To jsou léky, které bývají v každé domácí lékárničce. Začnou-li se u papouška projevovat klinické příznaky otravy, vyhledejte neprodleně veterináře.