Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun
Každý odchovaný papoušek by měl být nějakým způsobem označen. Možné jsou v podstatě dva způsoby. Kroužkování a v případě, že to z nějakého důvodu není možné, můžeme přistoupit k čipování.
Účelem označení odchovaného jedince je jeho nezaměnitelná identifikace. Z kroužku lze zjistit také rok narození, číslo kroužku se používá na všech dokumentech – např. při analýzách DNA, vyšetřeních na papouščí virózy a v neposlední řadě na registračních listech u papoušků podléhajících CITES.
Typy kroužků: kroužky jsou vyrobeny buď z hliníku nebo pro větší druhy papoušků lze volit variantu nerezovou. Rozhodně doporučuji pro ni sáhnout, protože silné zobáky velkých papoušků jsou schopny hliník zmáčknout a způsobit si tak veliké problémy – poranění nožky, v horším případě její zaškrcení a nekrózu.
Jak zjistit číslo kroužku pro daný druh papouška? Každý druh papouška má doporučenou velikost kroužku, která vychází z toho, aby papouškovi kroužek seděl, nebyl malý a nezaškrcoval nožku, ale ani velký, aby se nedal papouškovi po ukončení růstu sejmout. To by pak kroužkování ztrácelo význam. Velký kroužek může vést také k poranění, pokud by se jedinec někde za kroužek zachytl. Správnou velikost lze zjistit mimo jiné i na chovatelských webech, samozřejmě i na www.papousci.com – chovatelské informace.
Kdy je vhodná doba ke kroužkování? Zde neexistuje jednoznačná odpověď. Mláďata, která jsou odchovávána rodiči rostou rychleji, než mláďata odchovávána uměle. Pokud je v budce více mláďat, nejstarší již bude mít nožku ke kroužkování připravenu, mladším by kroužek spadl. Je tedy nutné kroužkovat postupně a pohlídat, zda kroužek nespadl a správně sedí. Kontrola nasazení kroužku je nutná i u mláďat dokrmovaných uměle. Pozor na to, aby kroužek správně seděl a nesklouzl přes prstíky nebo naopak přes kloub. S kroužkováním není dobré ani otálet. Kroužek by se nám pak nemuselo podařit nasadit nebo bychom ho museli nasazovat „násilím“, zde hrozí i zlomení tenkých kostí v nožkách mláděte.
Uzavřený kroužek
Nasazuje se mláďatům, kterým noha ještě nevyrostla. Jakmile papoušek doroste do své dané velikosti, již se kroužek nedá z nožky sundat. Jedná se tedy o nezaměnitelné označení jedince.
Pokud by byla zvolena špatná velikost kroužku a ten se dal dospělému jedinci sundat, je tento papoušek v podstatě neoznačený.
Otevřený kroužek
Je v jednom místě přerušený a spojený osičkou. Dá se tedy sundat, či nasadit staršímu papouškovi. Nejedná se o nezaměnitelné označení.
Pozor, při nasazování může snadno dojít k poranění špatným sevřením kroužku. Při nasazování bychom měli používat speciální kleštičky k tomuto úkonu určené.
Čipování
Čip je možné aplikovat kdykoliv během života. Tento úkon patří do rukou veterináře specialisty.
Technika kroužkování:
postup je stejný u malých i velkých druhů papoušků. Kroužek se navléká přes prsty na běhák. Nejpoužívanější způsob je tři prsty dopředu a jeden (nejkratší) dozadu. Někteří chovatelé kroužkují dva prsty dopředu a dva dozadu.
Prstík, který je vzadu je nutné správně protáhnout kroužkem ven tak, aby byly všechny prstíky volné. Po nasazení je důležité mláděti kroužek na nožce kontrolovat, aby se nedostal nad hlezno. Pokud by se tak stalo a objevili jsme to v okamžiku, kdy bude mládě již velké, nezbývá než kroužek rozříznout a sundat.
Pokud jsme s kroužkováním dlouho čekali, a kroužek se nedá přes záprstí již dobře přetáhnout, můžeme se pomoci tím, že nožku namydlíme, potřeme olejem, čí jen nasliníme.
Kde kroužky zakoupit? U výrobců, kteří mají licenci na výrobu kroužků a jsou jim přidělovány pro CITES kroužky číselné řady z ministerstva životního prostředí. Kontakty naleznete na internetu nebo lze kroužky zakoupit na ptačích burzách, kde se můžete s výrobci setkat.