e-shop časopis články online inzerce

Onemocnění andulek 2. část

Autor: Trhoňová, Ph.D.

Publikováno: 19.11.2019

Nemocná andulka by měla být vždy vyšetřena veterinárním lékařem, který je zaměřen na exotické ptactvo. Nemocného jedince je vhodné oddělit od ostatních andulek, aby se zabránilo šíření nemoci. Zároveň je vhodné důkladné vyčištění klece pomocí dezinfekčního prostředku bezpečného pro domácí mazlíčky.

Následující příznaky mohou být projevem vážného onemocnění a vyžadují návštěvu ptačího veterináře:

  • změna vzhledu trusu a jeho množství
  • snížený nebo zvýšený příjem krmiva nebo vody
  • změna v chování, apatie
  • načepýření
  • změny v dýchání, abnormální zvuky při dýchání
  • krvácení nebo poranění
  • zvracení
  • výtok z nozder, očí nebo zobáku

V první části článku jste se mohli seznámit s megabakteriózou, chronickou snáškou a virovým onemocněním, způsobeným polyomaviry. Mezi další onemocnění, se kterými se můžeme u andulek setkat patří:

Nemoc zobáku a peří papoušků - PBFD

Další virové onemocnění je způsobeno papouščím cirkovirem. Toto onemocnění často přenášejí malé druhy papoušků (andulka, agapornis), u kterých se nemusí pojevovat klinické příznaky. S onemocněním se můžeme setkat ve dvou formách - akutní a chronickou. Akutní (rychlá) forma se vyskytuje hlavně u žaků do 1 roku věku, u kterých během několika dní způsobuje úhyn jedince. U dospělých jedinců se častěji vyskytuje forma chronická, která se projevuje poruchami opeření. U kakaduů dochází k vypadávání per, u žaků se barva šedého peří mění na červenou, u zeleně zbarvených papoušků se pera mohou zbarvovat do žluta. Největším poblémem je však porucha imunity, kterou tento virus způsobuje a jakákoliv běžná infekce pak může být pro papouška smrtelná.

U andulek chybí primární a sekundární letky, nemocným jedincům se proto často říká běžci nebo skokani. Záludností onemocnění je fakt, že se obvykle projevuje stejnými příznaky jako při Polyomavirové infekci, přičemž u andulek je možná souběžná infekce cirkoviry (PBFD) a polyomaviry. Stejně jako u polyomavirů je hlavní prevencí testování nově nakoupených jedinců. Pozitivní jedinci by měli být odstraněni z chovu, protože jsou zdrojem infekce pro ostatní papoušky.

Chlamydióza

Jedná se o onemocnění způsobené bakterií Chlamydophilla psittaci. Toto onemocnění patří mezi zoonózu, což znamená, že je přenosné ze zvířat na člověka. Chlamydióza se může projevit obtížným dýcháním, výtoky z očí a nozder, ztrátou chuti k jídlu, zvracením a žlutozelenou barvou urátů (složka trusu). Může se také projevit nervovými příznaky nebo náhlým úhynem. U člověka se nemoc projevuje chřipkovými příznaky a atypickými zápaly plic.

V některém z příštích online článků, se budete moci dočíst o dalších onemocněních andulek.

MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

V roce 2014 ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zam...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on