Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun, Pixabay
Počasí máme ještě letos v září nádherné, a tak stále i krásně kvetou rostliny, které můžeme nabídnout k obohacení jídelníčku našim papouškům. Jsou to aksamitníky, ibišky, echinacea a také měsíček lékařský.
Měsíček lékařský je nenáročný. Vysévá se ideálně po zmrzlých mužích nebo i během léta přímo na záhon. Lze jej pěstovat i v květináči na terase, nebo na balkoně. Dorůstá do výšky 30 až 70 cm. Na zahradě je velmi dekorativní díky oranžovým nebo žlutým či měruňkově zabarveným květům.
Květ měsíčku obsahuje cenné látky, které na organismus působí protizánětlivě a protinádorově. Je to ideální pomocník na podporu obranyschopnosti.
Květy obsahují éterické oleje, hořčinu kalandén, organická barviva karotenoidy, kyselinu salicylovou, tuky, vosky, saponiny, slizy, organické kyseliny a vitamin C.
Proč se doporučuje:
zvyšuje přirozenou obranyschopnost
podporuje normální funkci jater a střev
podporuje normální funkci dýchacího systému
pomáhá při hojení ran
působí jako přirozený antioxidant
Papouškům ho můžeme podávat do košíčků na zelené krmení nebo na pletivovou konstrukci voliér.
Je možné ho přidat i do ovocnozeleninových směsí.
Na zimní období si můžeme květy měsíčku rovněž nasušit a přidávat jako doplněk do stravy s ostatními sušenými bylinkami.
Při různých činnostech se my majitelé a chovatelé papoušků nevyhneme různým poraněním, je dobré využít měsíčku lékařského i pro sebe a připravit si hojivou mast.
Měsíčková mast
Suroviny:
500 gramů vepřového sádla
2 hrsti květů, stonků a listů měsíčku
Postup:
Na plotně rozehřejte sádlo, do kterého vsypejte nadrobno nasekané dvě hrsti květů, stonků a listů. Nechte vzkypět, důkladně zamíchejte a odstavte na 24 hodin. Poté opět ohřejte, ale pouze lehce. Přes plátno přefiltrujte mast do připravené nádoby, kterou uchovávejte na tmavém a chladném místě.
Kdo nemá rád sádlo, může použít k přípravě bambucké máslo.