🔥🔥 BLACK FRIDAY slevy na všechny knihy 30 % - platí do 29. listopadu zobrazit e-shop

e-shop časopis články online inzerce

Nezapomeňte zajistit papouškům stín

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, M.a M. Karásková

Publikováno: 31.10.2022

Konečně jsme se dočkali vysokých teplot a slunečních paprsků. Pobyt na slunci je důležitý i pro naše papoušky. Ovlivňuje jejich imunitní systém, podílí se na vstřebávání vitamínů i správné hormonální činnost.

Energie slunečního záření pohání téměř všechny procesy, které na Zemi probíhají. Je na ní závislé podnebí, změny počasí i teploty, významně se podílí na přílivu a odlivu. Pomáhá udržet na zemském povrchu vodu v kapalném skupenství, je klíčovým faktorem pro fotosyntézu rostlin a umožňuje živočichům vidět.

Téměř všechna energie Slunce je vyzařována ve formě elektromagnetického záření, které je nezbytným předpokladem pro všechny formy života na Zemi.

Ale pozor, stejně jako pobyt na sluníčku, potřebují mít papoušci možnost úkrytu ve stínu.

Jak ho zajistit:

-  Využitím výsadby a umístěním zeleně u voliér tak, aby poskytovali celodenní zastínění části ubikace

 

 

-  Vytvořením stínu pomocí rohoží

 

 

- Instalací stínících rolet na voliéru

 

V případě papoušků mazlíčků, kteří mají možnost pobytu na balkoně nebo u otevřeného okna (pozor – nikdy ne v průvanu), překryjeme část voliérky např. osuškou. Je nutné pamatovat na to, že místo, na které dopadají sluneční paprsky se během dne mění.

Papoušci volnoletci a papoušci chodící ven na kšírkách musí mít také možnost úkrytu ve stínu a nenecháváme je sedět na přímém slunci bez této možnosti.

 

 

 

Pokud papouška převážíme v autě, NIKDY nesmí zůstat v uzavřeném stojícím autě, teplota zde velmi rychle vystoupá strmě nahoru.

Znám i případ, kdy si chovatel převážel v přepravkách papoušky do chovu a přepravky umístil do kufru auta. Po celou dobu jízdy svítilo slunce a papoušci teplotu v kufru auta nevydrželi a uhynuli.

 

V tomto horkém počasí je třeba dávat pozor na kvalitu krmení, kvašení ovoce v miskách, podávat čerstvou vodu, umožnit papouškům sprchování nebo koupání.

 

Krásné a šťastné letní dny vám i vašim papouškům !!!

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on