Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun
Všude kolem nás dozrávají další dary přírody-jeřabiny.
Papouškům je možné dávat plody všech jeřábů.
Bobule mají vysoký obsah červených barviv, především antokyanů a flavonoidů, které působí antioxidačně a chrání naše buňky. Obsahují jich cca 5 krát víc než stejné množství modrých hroznů a téměř 20 krát víc než maliny a jahody. Kromě vitaminu B12 má arónie všechny důležité vitaminy a minerální látky, především velké množství rutinu, jódu, draslíku, je bohatá na uhlohydráty, vlákninu, esenciální a neesenciální aminokyseliny, organické kyseliny jako kyselinu jablečnou a citronovou.
Podáváme je ptákům čerstvé i sušené. S úspěchem je můžeme skladovat v mrazáku. Jeřabiny po vyjmutí z mrazáku nepodáváme ihned, ale počkáme, až získají teplotu místnosti. Sušené jeřabiny žerou papoušci méně ochotně. Doporučuje se vložit je na 12 hodin do vody, kde změknou a poté je ptáci vezmou rádi.
Čerstvé jeřabiny nabízíme papouškům s celými větvemi nebo hrozen plodů do košíčků k tomu určených nebo na pletivové části voliér. Při dobývání kuliček se výborně zabaví. Pokud není jiná možnost, přidáme otrhané kuličky do ovocnozeleninové směsi.
Pokud si chceme dopřát zdravé jeřabiny i my chovatelé, musíme vyhledat strom jedlého sladkoplodého jeřábu. Jak je v úvodu napsáno, jedlé jsou plody všech druhů jeřábu, pouze chutí by nám nemuseli vyhovovat.
A co dobrého si připravit pro sebe? Například jeřabinovou marmeládu.
Recept:
Jeřabinovou marmeládu s jablky připravíme z 60% jeřabin, které podlijeme trochou vody a dusíme do poloměkka, pak k nim přidáme 40% nakrájených a oloupaných jablek a vše dusíme doměkka. Měkké ovoce prolisujeme. Vše opět dusíme, až marmeláda zhoustne. Do 1 kg ovoce pak po částech přidáváme 600-700 g cukru a vše ještě krátce povaříme až k dostatečnému zhoustnutí. Marmeládu plníme do sklenic, které hned uzavřeme víčky a necháme postavené dnem nahoru, aby vychladly.
Dobrou chuť papouškům i chovatelům …