Autor: Redakce PAPOUŠCI
Jestliže jste si pořídili jako domácího mazlíčka papouška, jistě si přejete, aby byl nejen krotký, ale také se naučil mluvit. Papoušek, který se má naučit mluvit, musí mít k mluvení nejen předpoklady, ale také talent. Existují druhy papoušků, kteří předpoklady k mluvení mají, ale talent mít nemusí, a proto přestože u kamaráda tento druh papouška mluví, vám se nepodaří z vašeho papouška stejného druhu dostat jediné slovíčko. Nejznámějším a nejlevnějším papouškem s velkým talentem je andulka.
Lidé si přejí ponejvíce samečka, ale i samičky mají talent k mluvení. O hodně dražším a nejnadanějším papouškem, který má nejen předpoklady k mluvení, ale i veliký talent, je papoušek žako neboli papoušek šedý. Dalšími druhy s předpokladem k mluvení jsou papoušci senegalští, amazoňané, amazónci, korely, loriové, charmozíni, agapornisové, pyrury, kakaduové, arové, alexandři, ale i mistr v mluvení, zástupce špačkovitých, loskuták a mnozí další. Nezáleží na velikosti papouška. Mnozí velcí papoušci se naučí opakovat jen několik slov, zatímco malá andulka na vás vychrlí slovníček i 500 slov. Předpokladem je, že začnete učit slova mladého papouška nebo právě koupené mládě. To bude dělat pokroky s mluvením největší.
Aby se vám podařilo naučit papouška mluvit, musíte nejprve porozumět jeho řeči vy. Je-li papoušek spokojený, může pískat, bručet, vydávat jemné tóny. Tehdy je dobré navázat s papouškem kontakt a pokusit se o to, aby i on porozuměl vaší řeči. Není-li papoušek naladěný na vaši společnost, jsou veškeré pokusy o učení zbytečné. Papoušek pak může z rozčilení syčet, prskat, skřípat zobákem, křičet. Papoušek svoji řeč prokládá i pohybem těla. Kroutí hlavou, mává křídly, ježí peří, škrábe se na hlavě, natřásá se, blýská očima, otvírá do široka zobák a podobně. Na výcvik mluvení tedy můžete pomýšlet, až když se s vámi začne papoušek přátelit a sám začne vyhledávat vaši společnost. Papoušci se nejsnáze učí slova navečer, když se po celém dni zklidní. V tu dobu jsou nejvnímavější učit se něco nového, porozumět tomu, co od vás slyší. Někteří papoušci se naučí opakovat slova brzy, u jiných čekáte na první slovíčko třeba rok. Především záleží, kolik času se svým svěřencem strávíte a jak často se věnujete výcviku mluvení, jestli dáváte důraz na momentální situaci a opakujete slova, aby papoušek pochopil i jejich význam. Například ráno řeknete – „dobré ráno“, večer – „dobrou noc“. Při příchodu „ahoj“, při odchodu – „nashledanou“. Papoušek se může naučit vyslovovat svoje jméno i jména blízkých osob. Mnozí papoušci vás překvapí tím, že dříve než začnou mluvit, opakují melodii mobilního telefonu, budíku, zvonku u dveří. Někteří papoušci mají svoji oblíbenou melodii, kterou se naučí pískat. Papoušek se naučí nejlépe mluvit, pokud je sám. Protože nemá jiného partnera než vás, bude se s vámi snažit dorozumět co nejdříve, jako se svým partnerem. Bude se vám snažit porozumět a porozumět lidem ve vašem okolí, jako by to byli členové jeho hejna. Protože od vás se bude dozvídat, jestli se bude jíst, není-li nablízku nepřítel, vše jako by se dozvídal od členů svého hejna v přírodě. Jen bude-li dlouho sám, budou to chvíle smutku a velkého čekání, než vás zase uvidí.
Jestliže začnete učit papouška prvnímu slovu, zůstaňte s ním sami, dejte si ho před sebe na ruku a zřetelně opakujte slovo, které se má papoušek naučit. Papoušek se při vaší správné mluvě bude snažit napodobit nejen váš způsob mluvení, ale i ohýbání jazyka, výraz, mimiku i intonaci, kterou od vás uslyší. Tak se stane, že později náhodný posluchač nerozezná hlas papouška od jeho pána. Na učení dalšího slova nepospíchejte, dokud původní slovo nepropracujete k dokonalosti, aby papoušek nespojoval poloviny slov dohromady a naučil se jednotlivá slova správně a zřetelně vyslovovat. Později se papoušek začne učit i náhodná slova, která uslyší okolo sebe. Stačí pak, když při příchodu ke kleci vyzýváte papouška k nastoupení na ruku slovem „pojď sem“. Papoušek pochopí, že je to čas puštění z klece a že se bude dovádět. Časem při příchodu do místnosti začne vykřikovat „pojď sem, pojď sem“. Často ale bývá sestavená věta jen shoda okolností a dílem náhody k určité situaci, kdy se podaří papouškovi vytvořit inteligentní odpověď.
Co způsobuje možnost mluvení papoušků? Hlas je akustický projev používaný při vnitrodruhové a mezidruhové komunikaci. Je vydáván chvěním hlasivek. Zvuk se vyluzuje chvěním membrány v místě přechodu průdušnice v průdušky. Průdušnice se může roztahovat nebo smršťovat, a tak dochází k vydávání hlasu. Svoji roli zde hraje i dolní pohyblivá čelist a masitý jazyk. Jak rychle se naučí papoušek mluvit, závisí nejen na schopnostech, ale i na způsobu učení. Nejlépe se papouškům vyslovují samohlásky – e, i, u, při dalším učení pak a, o. Souhlásky jsou pak méně výrazné, někdy znějí jako sykavky. Nejlepšími řečníky jsou ptáci klidnější. Ptáci, kteří jsou neustále v pohybu, nemají na učení tolik času, nesoustředí se, protože se rozptylují děním kolem sebe. Některý papoušek bude mluvit pouze ve vaší přítomnosti a návštěva od něho neuslyší jediné slovíčko. Jiný spustí svůj repertoár před kýmkoliv.
Jestliže se rozhodnete připoutat k sobě papouška a budete chtít, aby dobře mluvil, musíte počítat i s tím, že pozdější přiřazení partnera bude velký, možná neřešitelný problém, právě proto, že papoušek bude upnutý pouze na vás. Vás bude považovat za svého partnera, se kterým bude chtít komunikovat. V přítomnosti druhého ptáka se bude chovat agresivně. Je ovšem možné, a to záleží na druhu papouška, že si na potencionálního partnera zvykne a naučí ho sám nějaká slova.