e-shop časopis články online inzerce

Můžeme křepelčí vejce podávat papouškům ?

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

Vejce křepelek jsou menší než vejce slepičí, našedlá, hnědě kropenatá. A i když jsou malá, obsahují mnohem více výživných látek, než klasicky používaná slepičí vejce.

 

 

Co v křepelčích vejcích najdeme?

Dvojnásobné množství vitamínu A, vitamínu B1 a B2, než ve vejcích slepičích. Mnohonásobně vyšší obsah fosforu, draslíku a železa. Vysoký obsah vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku, vitamínu D, nasycených mastných kyselin. Mají silné antibakteriální účinky a schopnost posilovat imunitu.

Skořápka obsahuje mnoho cenných prvků, především snadno vstřebatelný vápník, draslík, železo, fosfor, zinek a další.

Křepelčí vejce má antibakteriální a imunomodulační vlastnosti.

 

 

Hodnota vajíčka:

Je poměrně vysoká. Jedno vejce obsahuje až 75 % vody, 13 % bílkovin a 12 % tuku a jak je výše zmíněno, především velký podíl minerálních látek. Poměr žloutku a bílku je 35:65.

Hmotnost křepelčího vejce je v průměru 10–12 gramů a jeho energetická hodnota na 100 g je 662 kj (158 kcal)

Minimální riziko salmonelózy

To je způsobeno tím, že křepelčí vejce má velmi silnou podskořápkovou blanku s minimálními dýchacími otvory, což brání průniku bakterií. Ale to nejdůležitější je, že díky vysoké tělesné teplotě (+42 °C), je křepelka odolná vůči infekcím. To umožňuje udržovat chovy bez nutnosti očkování a léčení a tím ukládání léčiv v organismu ptáků a následně i vejcích.

 

Jak podávat vajíčka papouškům?

 


Vajíčka křepelek můžeme podávat vařená, se skořápkou nebo loupaná. Doba varu je cca 80 vteřin. Stejně tak je můžeme strouhat do vaječných míchanic. Skořápky nevyhazujeme, ale můžeme rozdrtit a přidávat do krmiva.

Skladovatelnost křepelčích vajíček je cca tři měsíce.

Síť chovatelů a prodejců křepelčích vajec je poměrně rozsáhlá nebo se dají zakoupit v supermarketech.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on