Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun, Pixabay
Nejhodnotnějšími zdroji výživy ptáků jsou ty přírodní. Mezi ně patří také mléč zelinný /Sonchus oleraceus/. Určitě stojí za náš čas a trošku námahy, podávat papouškům všechny dary, které nám příroda nabízí. Plané rostliny představují studnici minerálních látek, vitamínů a stopových prvků, které v zelenině nabízené v obchodech lze jen těžko nalézt.
Mléč zelinný vyrůstá v mírném podnebném pásu celé Evropy i ostatních světadílů. V České republice je velmi rozšířeným druhem, vyskytuje se od nížin až po pahorkatiny, dává přednost neutrálním až slabě kyselým půdám dobře zásobených živinami, preferuje polostinná místa. Často vyrůstá na polích, v zahradách, vinicích, pastvinách a také na neobdělávaných místech, rumištích, okrajích cest. Jedná se o rostlinu dorůstající až 80 cm.
Popis
Má žluté květy podobné pampeliškovým. Ve skutečnosti je to druh bodláku. Když rostlinu zlomíme, vytéká z ní rostlinný latex, kterému se říká mléčí – odtud název rostliny.
Obsahuje vitamin C, bílkoviny, sacharidy.
Papoušci si pochutnávají na mladých listech ale i na stonku. Chutná jim rostlina mladá, šťavnatá.
Můžeme zavěsit do voliéry, podat v košíčcích na zelené krmivo, umístit na pletivové části voliéry. Protahováním rostliny se papoušci také krásně zabaví.
Mladé listy můžeme otrhat a nasušit na zimu do směsi bylinek, které pak přisypáváme například na krájené ovoce.
Mléč zelinný patří i do kuchyně chovatele...
Již naši předkové využívali listy mléče jako salátovou zeleninu. Vhodný je i do polévek či nádivek. Má příjemné aroma. Oloupaný stonek se dá uvařit jako chřest.
Dobrou chuť papouškům i jejich majitelům ...