e-shop časopis články online inzerce

Mléč zelinný papouškům zachutná

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, Pixabay

Publikováno: 07.07.2021

Nejhodnotnějšími zdroji výživy ptáků jsou ty přírodní. Mezi ně patří také mléč zelinný /Sonchus oleraceus/. Určitě stojí za náš čas a trošku námahy, podávat papouškům všechny dary, které nám příroda nabízí. Plané rostliny představují studnici minerálních látek, vitamínů a stopových prvků, které v zelenině nabízené v obchodech lze jen těžko nalézt.

Mléč zelinný vyrůstá v mírném podnebném pásu celé Evropy i ostatních světadílů. V České republice je velmi rozšířeným druhem, vyskytuje se od nížin až po pahorkatiny, dává přednost neutrálním až slabě kyselým půdám dobře zásobených živinami, preferuje polostinná místa. Často vyrůstá na polích, v zahradách, vinicích, pastvinách a také na neobdělávaných místech, rumištích, okrajích cest. Jedná se o rostlinu dorůstající až 80 cm.

 

Popis

Má žluté květy podobné pampeliškovým.  Ve skutečnosti je to druh bodláku. Když rostlinu zlomíme, vytéká z ní rostlinný latex, kterému se říká mléčí – odtud název rostliny.

Obsahuje vitamin C, bílkoviny, sacharidy.

 

 

 

Papoušci si pochutnávají na mladých listech ale i na stonku. Chutná jim rostlina mladá, šťavnatá.

 

Můžeme zavěsit do voliéry, podat v košíčcích na zelené krmivo, umístit na pletivové části voliéry. Protahováním rostliny se papoušci také krásně zabaví.

Mladé listy můžeme otrhat a nasušit na zimu do směsi bylinek, které pak přisypáváme například na krájené ovoce.

 

 

 

Mléč zelinný patří i do kuchyně chovatele...

Již naši předkové využívali listy mléče jako salátovou zeleninu. Vhodný je i do polévek či nádivek.  Má příjemné aroma. Oloupaný stonek se dá uvařit jako chřest.

 

 

Dobrou chuť papouškům i jejich majitelům ...

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on