Autor: Radka Hrevušová
Hlávkový salát patří mezi první jarní zeleninu, kterou je možno papouškům podávat a zpestřit tak jejich jídelníček. Tato zelenina má vysokou biologickou hodnotu a je snadno stravitelná. Zároveň patří k nejzdravějším potravinám vůbec. Právě v jarním období je salát velmi prospěšný nejen pro lidi, ale i pro barevné opeřence.
Avšak není salát jako salát. Rozdělujeme jej na 3 typy – hlávkový, ledový a římský. Existuje ještě chřestová forma salátu, ovšem ta je u nás téměř neznámá. Obsahem účinných látek se tyto typy od sebe příliš neliší. Rozdíl je především mezi zelenou a červenou formou.
Zelenolistá forma obsahuje hodně hořčíku, který je součástí zeleného listového barviva – chlorofylu. Hořčík je velmi důležitý prvek, nezbytný pro látkovou výměnu, navíc působí protistresově.
Červeně zbarvené odrůdy salátu obsahují významné množství provitaminu A – karotenu, který chrání organismus před volnými radikály.
Celkově salát obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou a mnoho důležitých prvků. Kyselina listová stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, čímž podporuje trávení, ale teplem (i dlouhodobým skladováním v pokojové teplotě) se rychle ničí. Vláknina obsažená v salátu zlepšuje pohyb potravy v trávicím traktu a váže na sebe škodlivé látky, které jsou spolu s ní vylučovány z organismu. Díky velkému obsahu vody má salát poměrně nízkou energetickou hodnotu.
Z prvků jsou kromě již zmíněného hořčíku významně zastoupeny vápník, draslík, fosfor, železo, zinek, jód, v menším množství sodík, kobalt a měď. Spolu s enzymy a organickými kyselinami tak ze salátu dělají velmi cennou zeleninu, kterou je vhodné papouškům podávat celoročně.
Z pozitivních účinků na organismus můžeme jmenovat povzbuzení trávení a činnosti jater, podporu vstřebávání bílkovin, posílení imunitního systému, zlepšení mozkové činnosti, protikřečové a tišící účinky, posílení nervového systému, posílení svalů (včetně srdečního), zlepšení transportu kyslíku k buňkám. Celkově salát působí na zlepšení látkové výměny a tím způsobuje pročištění organismu.
Pozor si však musíme dát při podávání většího množství salátu našim opeřencům. Pokud máme tuto zeleninu z vlastní zahrádky, můžeme si být jistí její kvalitou. Ovšem salát zakoupený v marketu může obsahovat větší množství dusíkatých látek, než je vhodné. Předávkování se u papoušků projeví prudkými průjmy a zvracením, ptáci jsou naježení a v krátké době může dojít k úhynu v důsledku dehydratace organismu. V této situaci pomůže rychlé nasazení diety s úplným vynecháním měkké složky krmné dávky a zároveň podání trošky rozdrceného živočišného uhlí v malém množství vody. Energii je vhodné doplnit piškoty.
Nicméně však podávání rozumného množství salátu je pro papoušky velmi prospěšné a blahodárně působí na jejich zdraví. Listy je vhodné trhat rukou – při styku s kovovou částí nože se velká část vitamínů rychle ničí. Podle lékařů a hlavně dietologů patří zelená listová zelenina k nejzdravějším potravinám vůbec. Proto bychom měli tuto zeleninu dopřát i našim papouškům, a to nejen
v jarním období.