Autor: Milena Vaňková
Ostatní autoři: Jaroslav Vokoun
Ze země pomalu vyráží další zelená pochoutka pro naše papoušky - libeček. V jídelníčku papoušků by neměl chybět.
Je příbuzný s rostlinami jako je kopr, mrkev, celer a petržel a sdílí jejich charakteristickou aromatickou vůni a chuť. Libeček má zelené, dlouhé, ostré ploché listy a žlutavou, pryskyřičnou šťávu. V létě se objevují bledě žluté květy.
Roste po celé střední a jižní Evropě, částech Británie, východní USA a jihozápadní Asie. Nejlépe roste ve slunečných a částečně zastíněných místech, ve vlhké, dobře odvodněné půdě bohaté na humus.
Mít libeček na zahradě znamená nejen zásobu koření, ale i léčivo na mnoho obtíží.
Libeček obsahuje vysoký obsah vitamínů A, C, silice, organické kyseliny, pryskyřici, cukry, třísloviny, hořčiny, minerální látky a hlavně terpineol.
Terpineol je kterýkoli ze čtyř izomerních monoterpenoidů. Terpenoidy jsou terpen, který se modifikuje přidáním funkční skupiny, v tomto případě alkoholu. Terpineoly byly izolovány z různých zdrojů, jako je kardamom, cajuputový olej, borovicový olej a petitgrainový olej. ( Zdroj Wikipedia)
Působí protizánětlivě jako antioxidant.
Využít se dají nejen listy, ale i semena. Vůbec nejúčinnější jsou kořeny. Výrazná vůně libečku připomíná polévkové koření, k jehož přípravě se rostlina využívá. Ze zahrady ho pak budete mít k dispozici od časného jara až do prvních mrazíků, po nich rostlina zatáhne do země.
Nejrychleji vypěstujeme libeček z kořenových puků. Rostlině rozdělení kořenů nevadí a nově zasazená část vytvoří v krátkém čase pěkný trs. Musíme pamatovat na to, že vyroste mohutná rostlina až do dvou metrů výšky a vymezit libečku dostatečný prostor.
Konec června a začátek července je nejlepším obdobím pro sběr listů. Lze je sušit ve stínu, v sušičce na teplotu udanou pro bylinky, dají se i nadrobno nasekat a zamrazit pro použití v zimním období. Takto si uchováme pro papoušky na zimu.
Našim papouškům podáváme čerstvé stonky s listy. Nejvíce jim chutnají stonky, z nichž vycucávají šťávu a stonky pak v zobáku rozžužlají v podstatě na vlákna.
Dalším způsobem podávání je nakrájení lístečků na směs s ovocem a zeleninou nebo do vaječné míchanice. Podáváme krájené samostatně nebo ve směsi s ostatním zeleným krmením.
A opět jako každou bylinku, nezapomeňte libeček přidat i do svého jídelníčku.