e-shop časopis články online inzerce

Libeček je vhodný doplněk stravy pro naše papoušky. Vypěstujme si ho.

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun

Publikováno: 31.10.2022

Ze země pomalu vyráží další zelená pochoutka pro naše papoušky - libeček. V jídelníčku papoušků by neměl chybět. 

 

 

Je příbuzný s rostlinami jako je kopr, mrkev, celer a petržel a sdílí jejich charakteristickou aromatickou vůni a chuť. Libeček má zelené, dlouhé, ostré ploché listy a žlutavou, pryskyřičnou šťávu. V létě se objevují bledě žluté květy.

Roste po celé střední a jižní Evropě, částech Británie, východní USA a jihozápadní Asie. Nejlépe roste ve slunečných a částečně zastíněných místech, ve vlhké, dobře odvodněné půdě bohaté na humus.

Mít libeček na zahradě znamená nejen zásobu koření, ale i léčivo na mnoho obtíží.

Libeček obsahuje vysoký obsah vitamínů A, C, silice, organické kyseliny, pryskyřici, cukry, třísloviny, hořčiny, minerální látky a hlavně terpineol.

Terpineol je kterýkoli ze čtyř izomerních monoterpenoidů. Terpenoidy jsou terpen, který se modifikuje přidáním funkční skupiny, v tomto případě alkoholu. Terpineoly byly izolovány z různých zdrojů, jako je kardamom, cajuputový olej, borovicový olej a petitgrainový olej.  ( Zdroj Wikipedia)

Působí protizánětlivě jako antioxidant.

Využít se dají nejen listy, ale i semena. Vůbec nejúčinnější jsou kořeny. Výrazná vůně libečku připomíná polévkové koření, k jehož přípravě se rostlina využívá. Ze zahrady ho pak budete mít k dispozici od časného jara až do prvních mrazíků, po nich rostlina zatáhne do země.

Nejrychleji vypěstujeme libeček z kořenových puků. Rostlině rozdělení kořenů nevadí a nově zasazená část vytvoří v krátkém čase pěkný trs.  Musíme pamatovat na to, že vyroste mohutná rostlina až do dvou metrů výšky a vymezit libečku dostatečný prostor.

Konec června a začátek července je nejlepším obdobím pro sběr listů. Lze je sušit ve stínu, v sušičce na teplotu udanou pro bylinky, dají se i nadrobno nasekat a zamrazit pro použití v zimním období. Takto si uchováme pro papoušky na zimu.

Našim papouškům podáváme čerstvé stonky s listy. Nejvíce jim chutnají stonky, z nichž vycucávají šťávu a stonky pak v zobáku rozžužlají v podstatě na vlákna.

 

Dalším způsobem podávání je nakrájení lístečků na směs s ovocem a zeleninou nebo do vaječné míchanice. Podáváme krájené samostatně nebo ve směsi s ostatním zeleným krmením.

 

 

A opět jako každou bylinku, nezapomeňte libeček přidat i do svého jídelníčku.

 

 

 

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on