Autor: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Je jaro a všude kolem nás kvetou stromy a květiny. Venkovní teploty začínají být přívětivé pro vypouštění papoušků do venkovních voliér, kde papoušci tráví celé dny a mohou ze slunce načerpat vitamín D. Větve s květy jsou vynikajícím obohacením jídelníčku papoušků. Umístěním větví s květy do venkovních voliér zajistíme zároveň papouškům materiál pro okus. Aktuálně začínají kvést pampelišky, kterými můžeme rovněž zpestřit krmnou dávku.
V našem chovu aratingů aktuálně papouškům do voliér umisťujeme větve špendlíku. V měsíci květnu budou vynikajícím doplňkem květy černého bezu.
Papoušci ve volné přírodě
Ve volné přírodě tvoří květy nezanedbatelnou složku jídelníčku papoušků.
Při našem putování Kostarickou přírodou, které se uskutečnilo v únoru letošního roku, jsme měli možnost pozorovat několik druhů papoušků, kteří na stromech pojídali květy.
S aratingy aztéckými jsme se setkali u severní hranice s Nikaraguou. Pozorovali jsme je při pojídání květů stromů Pachira quinata, na kterých měli zároveň hnízda ve stromových termitištích. Aratingové na stromy přilétali v hejnu čítajícím kolem 10 jedinců.
Při cestě do oblasti Cano Negro jsme aratingy aztécké pozorovali na kvetoucích stromech podél cesty, kde okusovali růžové květy stromů Gliricidia.
Na pacifickém pobřeží západní Kostariky jsme měli možnost pozorovat hejno aratingů oranžovočelých na stromě Cassia grandis, kde si v hojném počtu pochutnávali na květech růžové barvy. Ačkoliv tito aratingové patří v této oblasti k běžnému druhu, bylo velice obtížné je spatřit. Dočkali jsme se až poslední den našeho pobytu. Aratingové na strom přilétali kolem páté hodiny odpolední. Jejich křik byl tak silný, že se je místní obyvatelé snažili přehlušit nahlas puštěnou hudbou. Na stejném stromě jsme zároveň zahlédli amazoňany běločelé.
Na více informací o potravě aratingů ve volné přírodě a zároveň o jejich výživě v lidské péči se můžete těšit v časopise PAPOUŠCI 3/2020, který bude vycházet 30. dubna 2020.