e-shop časopis články online inzerce

Kopřiva – plevel nebo zelený zázrak?

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, pixabay

Publikováno: 31.10.2022

Pro někoho úporný plevel, pro chovatele poklad – to je kopřiva.

 

 

Kdo by neznal rostlinu rostoucí na rumištích, loukách, v příkopech, u cest a prakticky všude, kde se jí zlíbí. Tento rozšířený plevel je jednou z nejlepších léčivých bylin. Podává se čerstvá i sušená.

Účinky kopřivy:

Mladé listy a natě kopřivy obsahují zdravé zelené barvivo chlorofyl, hořčík, železo, draslík, vápník a další minerální látky, kyselinu křemičitou a kyselinu mravenčí, vitamín D, vitamín C, lipidy, bílkoviny, serotonin, histamin, rutin, flavonoid kvercetin, cholin, třísloviny a fytoncidy. Z obsahových látek vyplívá i účinek antibiotický. Je vynikající volbou pro čištění krve a tím i kůže, zpevňuje stěny cév, je vhodným přírodním lékem při avitaminóze.

 

Věděli jste, že:

Kopřiva patří mezi vytrvalé byliny, kterou lze poznat podle plazivého a bohatě větveného oddenku, z něhož vyrůstají duté čtyřhranné lodyhy s řapíkatými listy a drobnými zelenavými květy.

Lodyha i listy jsou pokryté hustými chloupky, které při dotyku vypouští tři chemikálie – histamin, acetylcholin a serotonin. Právě tyto látky vyvolávají ono známé nepříjemné svědění, pálení a puchýře.

Kopřiva obsahuje více než 15 procent důležitých minerálních látek.

 

 

Chovatelé využívají především listy. Listy kopřiv nemusí být pro papoušky atraktivní jako třeba pampeliška nebo žabinec.

Pokud si jich nevšímají, listy kopřivy nasekáme a přidáváme do míchanice, krájeného ovoce a zeleniny, do tekutých kaší pro nektarožravé lorie, charmozíny a loríčky nebo do naklíčeného zrní.

Z kopřivy sbíráme list a nať a to vždy jen vrcholové čerstvé mladé části rostlin. Sběr kopřivy je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září.

 

Kopřivu si můžeme na zimní období usušit, rozdrtit a pak používat k posypání krmné dávky. Nikdy nesušíme na přímém slunci, ale jen ve stínu, při sušení v sušičkách by neměla teplota překročit 60 °C.

Listy musí i po usušení zůstat zelené, jen tak je kopřiva usušená správně a zůstávají v ní všechny léčivé látky. Zhnědlé nebo zčernalé listy svědčí o usušení špatném a nejsou vhodné k vnitřnímu použití.

Usušené lístky se skladují v uzavíratelné nádobě nebo látkových a papírových pytlících na tmavém a suchém místě.

 

Kopřivu můžeme uchovat i zamražením. Zmražením rostliny neztrácí na chuti ani účincích. Navíc jsou po celý rok připraveny k použití.

 

Není náhoda, že se v přírodě nachází rostliny se silnými benefity pro naše zdraví. Až budete připravovat kopřivu do krmné dávky svým papouškům, nezapomeňte na pár lístků i pro sebe. Receptů, jak kopřivu využít ve svém jídelníčku je mnoho.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on