e-shop časopis články online inzerce

Kontrola budek ano či ne?

Autor: Milena Vaňková

Foto: Jaroslav Vokoun, Pavla Říhová

Publikováno: 31.10.2022

Chovatelská sezóna na mnohých místech již začala, jinde na zahnízdění svých papoušků chovatelé čekají. Papoušci používají ke svému hnízdění budky, které jim poskytneme. Kmenové, prkenné, z dřevotřísky, různých velikostí, svislé či vodorovné s vhodnou podestýlkou.

 

Někteří papoušci používají budky celoročně, jako např. loriové, protože v nich nocují.

Ať je to tak či onak, my chovatelé potřebujeme vědět, co se v budkách děje. Musíme mít možnost je kontrolovat.

Základem je, aby měla budka správně umístěný kontrolní otvor a byla zavěšena na snadno dostupném místě. Ideálně tak, abychom do voliéry vůbec nemuseli vstupovat a kontrolu provedli z obslužné chodby.

Je dobré papoušky na rituál kontroly budky zvykat. Ideální je budku kontrolovat denně a to i mimo hnízdní období. U papoušků, kde budky zůstávají po celý rok v ubikaci, provádíme v našem chovu kontrolu denně ve stejný čas. Papoušci ji považují za samozřejmost.

 

 

Vynikajícím pomocníkem pro sledování dění v budce jsou kamery. Musí být vždy umístěny tak, aby se k nim papoušek nedostal a nepoškodil je a hlavně si tímto krokem nezpůsobil zdravotní problém sobě.

 

 

 

 

I přes to, že papoušky přivykneme na denní kontroly budek, může se stát, že budou v období toku a hnízdění velmi agresivní. Je to přirozené a nemůžeme se na ně proto zlobit. Chrání si svoje hnízdo a svoje potomstvo. Z voliéry nás „vyštípe“ stejně patnáctidekový lori jako veliký ara.

 

 

V tomto případě je třeba vysledovat, kdy ptáci na okamžik budku opustí a nechají chovatele do ní nahlédnout.  Může to být v čase podávání krmení, nebo vystihneme okamžik, kdy se oba papoušci přemístí do venkovní voliéry. Bývá to na krátkou chvíli, kdy se i samice prolétne a vyprázdní. Pak můžeme na okamžik, na dobu nezbytně nutnou, zavřít průletové okno a hnízdo zkontrolovat.

 

Co v budce kontrolujeme:

-          Snůšku a počet vajec

-          Stav vajec – poškození, oplození

-          Líhnutí mláďat

-          Nakrmení mláďat rodiči

-          Kroužkování

-          Růst mláďat

-          Opeření mláďat, škubání peří rodiči

-          Podestýlka v budce, případná výměna nebo přidání podestýlky – záleží na jednotlivých párech

 

 

 

 

 

Někteří papoušci dovolí budku zkontrolovat i za své přítomnosti. Musíme vždy postupovat velice klidně, pokud vidíme, že se papouškům něco nelíbí, ihned od svého úmyslu upustit.

 

 

 

 

Pokud máme budku umístěnu tak, že není přístupná nebo jsou papoušci velmi rozrušeni a útočí, je bezpečnější vůbec kontrolu neprovádět. Nevíme sice, co se v budce děje, ale neohrozíme případnou snůšku a vylíhlé potomstvo. Že ptáci hnízdí můžeme usuzovat z jejich chování, později zaslechnout mláďata žadonící o potravu.

 

Vždy je nutné vysledovat, jak který pár na naše jednání reaguje, abychom kontrolou nezpůsobili více škody než užitku. To je na citu chovatele a znalosti povah chovaných papoušků.

 

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on