Autor: MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.
Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců
Při pořízení papouška nebo lépe před jeho nákupem je vhodné ve svém okolí najít veterinárního lékaře, který se papouškům věnuje. Veterinárních lékařů, kteří se zaměřují na exotické, ale i jiné ptactvo, není mnoho a majitelé papoušků tak mnohdy musí cestovat stovky kilometrů, aby byla jejich opeřencům poskytnuta adekvátní péče. Důvodů, proč mít svého ptačího veterináře, existuje mnoho, jak jste se mohli dočíst v online článku, který byl uveřejněn v dubnu roku 2018.
Mezi jedno z pracovišť, kde můžete nalézt odbornou pomoc, patří Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců při Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno. Zde působí se svými kolegy MVDr. Michaela Petríková a MVDr. Veronika Trhoňová.
MVDr. Michaela Petríková ukončila studium na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno v roce 2019. Během studia absolvovala několik stáží, kongresů a seminářů se zaměřením na medicínu exotických zvířat a aviární medicínu, nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jedním z nich je například dvouměsíční stáž v ZOO Ljubljana ve Slovinsku, kde se zaměřila především na problematiku onemocnění očí u dravců. Od dětství se věnuje chovu papoušků a drobných savců. Společnost jí po 10 let dělá její parťák Max alexandr velký. Momentálně chová agapornisy škraboškové, papoušky zpěvavé, rýžovníky a kanárky, mezi neopeřené členy rodiny patří 2 morčata a pagekoni řasnatí.
MVDr. Veronika Trhoňová ukončila studium Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno v roce 2014, v té době jako MVDr. Veronika Sochorcová. Během studia navštěvovala Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců a po ukončení studia zde nastoupila jako veterinární lékařka se zaměřením na aviární medicínu, v roce 2019 pak úspěšně obhájila doktorskou disertační práci. Absolvovala řadu zahraničních stáží a pravidelně se účastní seminářů, výstav, chovatelských setkání, národních i mezinárodních konferencí. S manželem se věnují chovu jihoamerických papoušků.
Co můžeme našim pacientům nabídnout?
Našim opeřeným pacientům můžeme nabídnout komplexní veterinární péči. Klademe důraz zejména na prevenci chorob, včetně diagnostiky virových infekcí (PBFD, polyomaviry, bornaviry), které lze vyšetřit přímo na našem pracovišti. V laboratoři lze rovněž určit pohlaví metodou PCR ze vzorku peří nebo krve.
V případě onemocnění papouška je důležité provést řadu vyšetření. Základní vyšetření zahrnuje klinické vyšetření papouška, cytologické a parazitologické vyšetření trusu, dále odběr krve pro hematologické a biochemické vyšetření a rentgenologické vyšetření. Na našem pracovišti provádíme také chirurgické zákroky, včetně léčby zlomenin. Zároveň nabízíme poradenskou činnost týkající se oblasti výživy papoušků a preventivní medicíny.
Svůj význam má také patologické vyšetření, zejména z důvodu rizika pro ostatní papoušky v chovu. Pokud se chovatel rozhodne nechat vyšetřit uhynulého papouška, je nutné tak učinit co nejdříve po úhynu, neboť velice rychle dochází k rozkladu tkání. Zároveň není vhodné uhynulého jedince mrazit.
V případě jakéhokoliv problému doporučujeme nejprve telefonickou konzultaci a následné objednání. Vyhnete se tak zbytečnému čekání.
Kontakt:
Klinika chorob ptáků, plazů a drobných savců, VFU Brno
Palackého tř. 1946/1
Brno 612 42
Ordinační doba: Po-Pá 8.00-12.00, 13.00-15.00
tel: 541 562 370