e-shop časopis články online inzerce

KAKADU JAKO SPOLEČNÍK ČLOVĚKA, 9 . ČÁST - Hlasové projevy papoušků

Autor: Markéta Palátová

Foto: M.Maceková, Wikimedia Commons a Pixabay

Publikováno: 23.04.2021

Hlasové projevy papoušků, to je pojem, který v sobě zahrnuje všemožné zvuky od příjemného cvrlikání a brebentění, přes veselé pískání, hvízdání a zpívání, až po nesnesitelný řev, který doslova trhá uši. Pojďme se dnes podívat na křik kakaduů, který jejich majitelé často řeší.

 

Kakadu alba

 

Snad kromě korel a andulek nemůžeme o žádném australském papouškovi říct, že se jedná o plně domestikované zvíře. Máte doma papouška kakadu? Pravděpodobně se jedná o maximálně druhou nebo třetí generaci ptáků v zajetí a jejich hlasové projevy budou v mnohém podobné těm, kterými se dorozumívají ve volné přírodě jejich rodiče nebo prarodiče. A kakaduové dokážou být velmi hlasití! Vždyť se obvykle jedná o papoušky, kteří obývají zarostlé džungle, kde je musí být slyšet.

Kakadu havraní

 

Pokud si domů přivezete mládě kakadua, je zprvu velmi tiché. Mláďata se obvykle ozývají, když mají hlad, nebo když se něčeho bojí. Jak ale dospívají, jejich hlasové projevy se začnou měnit… papoušek se začíná více projevovat, a to i hlasově. Jako jejich majitelé bychom se měli smířit s tím, že je to přirozené chování. Tichý papoušek může značit nějaký problém, např. nemoc.

 

Kakadu molucký

 

 

Pojďme se podívat na život papouška kakadu ve volné přírodě. Pomůže nám to pochopit, proč se náš papoušek chová určitým způsobem.

 

Papoušci kakadu obývají oblast Australasie, tzn. Austrálii, Nový Zéland a ostrovy severně od Austrálie. Dle výskytu jednotlivých druhů se délka dne a noci blíží poměru 12/12 hodin, v závislosti na tom, jak se přibližujeme rovníku. Jak tedy vypadá takový denní režim papouška kakadu? Ráno (za rozbřesku) se papoušci probouzejí a vyrážejí za potravou. Protože se jedná o hejnové ptáky, let za potravou je doprovázen hlasitým voláním. Všichni, kdo někdy navštívili Austrálii a setkali se s papoušky kakadu, zajisté potvrdí, že tento hlasitý budíček je opravdu slyšet velmi daleko. Papoušci se slétávají na určitá místa a doprovází to hlasitým křikem. Jedná se o tzv. kontaktní volání, kdy si členové hejna dávají vědět, kde jsou.

 

Kakadu naholící

Kakadu naholící

 

Kakadu růžový

 

                                 

Během dne jsou kakaduové tišší. Hledají potravu, odpočívají ve stínu stromů, čistí si peří, vzájemně se opečovávájí apod. Další velké „stěhování“ probíhá před západem slunce, kdy papoušci odlétají na místa, kde tráví noc. I tento přelet je spojen s kontaktním voláním, kdy se vzájemně volají a dávají si vědět, že „letí domů“. Ranní i večerní kontaktní volání trvá několik desítek minut, závisí to na vzdálenosti, kterou papoušci uletí za potravou a zpět. Pokud tedy váš kakadu ráno a večer křičí, má to v sobě zakódováno, svolává hejno.

Kakadu havraní

 

Hlasitost kakaduů bývá často porovnávána s křikem jiných papoušků. Bohužel jsou v těchto „soubojích“ kakaduové často vítězi. Křik některých papoušků je velmi otravný zejména proto, že tito jedinci dokáží křičet celý den. To by však neměl být případ kakaduů. Problém křiku papoušků kakadu není délka jeho trvání, ale intenzita – když křičí, je to velmi hlasité, až ušidrásající.

 

Kakaduů rozlišujeme 20 druhů. Za nejhlučnější je obvykle označován kakadu molucký, následován dalšími většími druhy tzv. bílých kakaduů. Z běžně chovaných druhů je prý nejméně hlučným kakadu žlutolící, kakadu růžový a kakadu Goffinův. Ve fb skupině Kakaduové a kakaďáci jsem požádala členy, aby změřili hlasitost křiku jejich kakaduů. Ve většině případů se jednalo o „běžný“ křik, jehož hlasitost se úměrně zvyšuje, pokud by se papoušek cítil ohrožen apod.

 

A zde jsou tedy výsledky:

Kakadu molucký 115 dB (zdroje uvádějí, že průměrná hodnota je 120 dB, ale papoušek dokáže vyvinout křik o hlasitosti až 135 dB!)
Kakadu žlutočečelatý 106 dB
Kakadu alba 105 dB
Kakadu šalamounský 105 dB
Kakadu růžový průměrně cca 90 dB, v maximech až 101 dB
Kakadu palmový 89 dB
Kakadu inka 79 dB
Kakadu žlutolící bez konkrétního měření, ale chovatelé potvrdili, že jsou ve srovnání s ostatními mnohem tišší

 

Možná si tedy řeknete, že některé druhy kakaduů jsou docela tiší, tak proč tolik řečí kolem jejich křiku. Toto porovnání je ale značně relativní. Vzhledem k tomu, že už 90 dB prý poškozuje lidský sluch, nelze označit žádný druh kakaduů za tichý!

 

                                                                                              Kakadu palmový                                                                                                  

 

Kakadu žlutočečelatý

 

 

Je tedy zřejmé, že křik kakaduů může být problém. Jedná se o přirozený projev, který k papouškům prostě patří. Příště se podíváme na tzv. problematické chování spojené s křikem, zkusíme vymezit situace, kdy k němu dochází, a zaměříme se na možná řešení toho problému.

 

Zdroje:

Kaplan G., Bird Minds, CSIRO Publishing 2016

parrotwebsite.com

birdhism.tumblr.com

be.chewy.com

Markéta Palátová

Papoušci mě provázejí s přestávkami od dětství - andulky, kakariki, korely, rosely atd. Před pár lety přišel první „velký“ papoušek – amazoňan modročelý, kterého mám dodnes. Největší láskou se však stal kakadu alba. S ním přišly radosti, ale i ...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on