e-shop časopis články online inzerce

KAKADU JAKO SPOLEČNÍK ČLOVĚKA, 7 . ČÁST - Škubání peří

Autor: Markéta Palátová

Foto: M.Palátová, I.Heřmanová, B.Zajíčková, Pixabay a Wikimedia Commons

Publikováno: 09.04.2021

Všichni víme, že peří je pro papoušky velmi důležité, protože má mnoho funkcí – termoizolační, ochrannou atd. Papoušek stráví péčí o peří spoustu času, kdy si několikrát denně  každý pták své peří probírá a uhlazuje. Přitom si peří čistí, čechrá, vylupuje z brček, když mu roste nové, promašťuje si ho atd. Pokud nemá papoušek peří v pořádku, je to známka problému. Může se jednat o nějaké onemocnění (PBFD apod.) nebo hormonální problém, ale těch příčin může být mnohem více. Výsledkem je pak „přílišné čištění“, které vede až k poškození peří, škubání peří nebo cvakání brk.

 

Odborníci vytipovali několik druhů papoušků, kteří mají tendenci škubat si peří. Patří mezi ně právě kakadu, ale také třeba žako, ara, aratinga, patagonec nebo mníšek. Příčiny mohou být různé: od zdravotních problémů, přes nevhodnou péči, až k problémům s chováním. Z veterinárního hlediska může být škubání peří spojeno nejčastěji s parazity, s infekcí (cirkovirus, polyomavirus), s podvýživou, s obezitou, s otravami nebo s rakovinou, odborníci také testují vliv alergií apod. 

Kakadu alba s poškozeným peřím

 

Mluvíme-li o poškozování peří, jedná se o několik druhů, které se teď pokusím popsat.

 

Přílišné čištění peří

Jedná se o přehnanou péči o peří, které vede až  k jeho poškození. Přílišné čištění bývá často prvním krokem k následnému škubání. Papoušek v tomto případě věnuje příliš času péči o peří, tak intenzivně ho upravuje a projíždí zobákem, že ho vlastně poničí. Zdravé peříčko je elastické a jednotlivé části jsou na sebe napojeny jemnými háčky. Papoušek, který to s péčí přehání, si tyto háčky poničí a peříčko ztratí svou pružnost.

Ukázka peří, které je stále funkční, elastické (nahoře) a které ztratilo pružnost (dole).

 

Pokud si papoušek peří přílišným čištěním poničí, není už tak upravené a papoušek vypadá jako rozčesaný hřebenem. Papoušci si nejčastěji ničí tímto způsobem peří na hrudi nebo na zádech.

Kakadu žlutolící (Cacatua sulphurea)

 

 

Škubání peří 

Škubání peří je jedním z nejčastějších projevů problematického chování především u velkých papoušků. Mezi nejčastější „škubače“ patří kakaduové, ary a žakové, ale tento problém se nevyhýbá ani menším druhům. Papoušek si vyškubává peří (nejčastěji krycí peří a podsadu), takže zanechává holá místa.

Kakadu alba (Cacatua alba)

 

V nejzávažnějších případech si začne kakadu poškozovat i kůži a vznikají otevřené rány. V takovém případě už nové peří nikdy nenaroste, protože papoušek zničí i folikuly, ze kterých peří roste.

Kakadu molucký (Cacatua moluccensis)

 

 

Cvakání a žvýkání peří

Jedná se o další formou poškozování peří. V tomto případě papoušek peří nevytrhává, ale ucvakává. Týká se nejčastěji brk. Papoušek peří ucvakne, často ho chvíli žvýká nebo si s ním hraje, pak ho zahodí a ucvakne další kousek.

 

Tímto způsobem si papoušek ničí brka na křídlech a na ocase. Někdy si papoušci cvakají také ostatní peříčka na těle. Výsledkem pak bývá omezená nebo dokonce úplná neschopnost papouška létat.

Kakadu alba (Cacatua alba)

 

 

Pokud se vám papoušek začne „škubat“ (začne si ničit peří, cvakat ho, žvýkat, příliš upravovat až ho vlastně zničí), měli bychom se zamyslet nad možnými příčinami, zjistit, co mohlo být spouštěčem takového chování. A co bývá příčinou tohoto problematického chování? Proč si papoušci ničí peří, které je pro ně tak důležité? To bude tématem dalšího dílu našeho seriálu.

Markéta Palátová

Papoušci mě provázejí s přestávkami od dětství - andulky, kakariki, korely, rosely atd. Před pár lety přišel první „velký“ papoušek – amazoňan modročelý, kterého mám dodnes. Největší láskou se však stal kakadu alba. S ním přišly radosti, ale i ...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on