Autor: Markéta Palátová
Ostatní autoři: M.Maceková, D.Sehnalová, J.Stafek, D.Šimek, B.Zajíčková, D.Žerníčková, P.Vinický, Pixabay
První věc, které si u papouška všimneme, je jeho peří. Je nejen krásné, ale má také mnoho funkcí. Papoušek potřebuje peří k létání, funguje jako izolace a dokonce jako rozpoznávací znamení. Díky letu se může papoušek přesouvat na vzdálená místa k získání potravy nebo k odpočinku. „Péřový kabát“ chrání papouška nejen před vlhkem a chladem, ale také před spálením od sluníčka. Díky odrazu UV paprsků od peří dokážou ptáci lépe rozlišit samce a samici. Peří je tedy pro papouška velmi důležité.
Víte, jaké barvy mají papoušci kakadu? Lidé si při vyslovení slova „papoušek“ nejčastěji představí ptáky pestrých barev, jejichž opeření tvoří žlutá, červená, modrá nebo zelená. Kakadu jsou v tomto směru umírněnější. Nejčastěji se dělí do tří skupin: bílí, růžoví a černí kakaduové.
U některých druhů můžete najít žluté, šedivé nebo červené odstíny v jejich opeření, nenajdete však papouška kakadu, který by měl modré nebo zelené peří. Např. modrá barva v opeření papoušků je způsobená odrazem světla. Určitá vrstva na peří ptáků je tvořena keratinem a vzdušnými kanálky. Světlo, které na peří dopadá, se pak díky této vrstvě rozptyluje a my vidíme modrou barvu. Peří papoušků kakadu tuto keratinovou vrstvu nemá, těžko bychom tedy hledali modrého kakadua. Zkuste ale v přírodě najít jiného bílého papouška! Je jich velmi málo. A je to výsadou některých papoušků kakadu, např. kakadu bílý, kakadu žlutolící, kakadu žlutočečelatý, kakadu šalamounský ad.
A v otázce peří vykazují kakaduové další zvláštnost. Sáhněte svému kakaduovi do peří a vytáhnete ruku jako od křídy! Vezměte si černé tričko a za chvíli vypadáte jako zaprášení! Každý papoušek udělá nepořádek, když si čistí peří. Zobáčkem si vylupuje nové peří z keratinových „brček“, odstraňuje staré peří apod. Kakaduové (podobně jako třeba žakové) však navíc uvolňují velmi jemný pudr, který je mastný a usazuje se všude: na nábytku, v kobercích, v záclonách… a dostane se všude! Tento pudr vyrábí některá peříčka vyrůstající v bederní části papouška. Jedná se o speciální peříčka, která dorůstají nepřetržitě. Najdete je u kakaduů i jim příbuzných korelek.
Papoušek si při probírání peří nanáší pudr z těchto „pudrových peříček“ na ostatní peří. Pudr, který je tvořen také keratinem, funguje jako voděodolná vrstva. Kakadu si tento pudr nanáší při upravování na celé tělo, včetně dlouhých letek. Aby se mu pudr na peří udržel, používá k tomu mazovou žlázu na kořenu ocasu. Už jste si někdy hladili kakaďáka? Pokud ano, tak víte, že jeho peří je velmi jemné. To je způsobeno také tímto pudrem.
Ne všichni papoušci pudrují stejně intenzivně, je to však známka, že papoušek je zdravý. Obecně pudrují více bílí kakaduové. Pudrující papoušky bychom měli často sprchovat. Pomůžeme tak jim i sobě. Oni se budou častěji zbavovat silného zapudření, které ani jim není příjemné, nám se uleví, protože se méně pudru bude roznášet po bytě. A na tento všudypřítomný bílý povlak si my, milovníci kakaduů, prostě musíme zvyknout. Pomoct nám v tom mohou také čističky vzduchu, které množství prachu a pudru v místnosti sníží. Zde záleží na tom, kolik jsme ochotni do takové čističky vzduchu investovat, protože se liší podle výkonu. Při výběru bychom měli brát v úvahu velikost místnosti, na kterou je čistička koncipovaná. Žádná čistička vzduchu nás však nezbaví veškerého prachu, pudru a nečistot.
Chceme-li si tedy pořídit papouška kakadu, musíme počítat s tím, že se jedná o velkého papouška, který kolem sebe neustále roznáší malé částečky prachu a pudru. A to by mohl být problém především pro alergiky.