Autor: Markéta Palátová
Ostatní autoři: I.Heřmanová, M.Topalović, M.Palátová
Minulý týden jsme se podívali na to, jakou voliéru pro našeho papouška kakadu zvolit. Konkrétně jsme se bavili o možnostech pouze jedné velké voliéry nebo jedné velké denní a jedné menší noční. Zmínili jsme otázku velikosti voliéry a problematiku vhodného materiálu. Dnes budeme pokračovat. Podíváme se, jakému tvaru bychom se u voliér a klecí pro papoušky měli vyhnout, jaké základní vybavení by voliéra nebo klec měla mít a kam ji nejlépe umístit.
Tvar
Někteří majitelé papoušků si vybírají voliéru podle toho, jak se jim líbí. Může se tak stát, že zvolí nevhodný tvar. Tentokrát je zde jen jedno důležité pravidlo: vybírejte voliéru, která má roh. Papoušek se potřebuje cítit v kleci v bezpečí, což mu umožňuje právě roh voliéry. Odtud má výhled a přitom krytá záda proti případným vetřelcům. Kulaté klece a voliéry papouškovi neposkytují pocit bezpečí, není zde místo, ze kterého by měl rozhled. A jakýkoliv stres může vést k tomu, že papoušek začne vykazovat známky poruchy chování (škubání peří, agresivita – klování, křik apod.). Pokud se papoušek ve voliéře necítí dobře, nemůže být spokojený. Jedině šťastný kakadu nám svoji radost vrátí.
Vybíráme-li tedy ubikaci pro našeho papouška kakadu, měla by být nejen dostatečně velká, ale také bezpečná. Co to znamená? Voliéra bude vyrobena z vhodného materiálu a nebude kulatá.
Vybavení
Vybíráme-li vnitřní voliéru pro papouška kakadu, musíme vybrat takovou, která má dostatečně velká vchodová dvířka. Papouška nemůžeme do klece strkat jako do krabice, nejvhodnější jsou voliéry, kde se dvířka otevírají v celé výšce (viz foto výše).
Dalším důležitým aspektem je umístění a zajištění krmných misek. Některé druhy papoušků se v přírodě živí pouze na stromech a z důvodu bezpečí slezou na zem jen velmi zřídka. Většina běžně chovaných druhů kakadu s tímto nemá problém, proto jim nevadí, pokud mají misky s krmením na dně voliéry. Osobně se mi tento způsob krmení osvědčil a doporučila bych ho. Pokud máte dostatečně velkou klec nebo voliéru, můžete umístit mělké kameninové misky se semínky a zrninami a s čerstvým krmením (zeleninou a ovocem) na dno. Papoušek se bude v miskách rád přehrabovat a zmenší se tím i nepořádek kolem klece, protože z malých hlubokých misek papoušci krmení rádi vyhazují ven.
Pokud budou misky ve voliéře ve výšce, dbejte na to, aby byly dostatečně zajištěny. Kakadu si s miskami lehce poradí a v mžiku jejich obsah vyleje nebo vysype na zem. Sami si vyzkoušejte, zda lze misky vysunout zevnitř klece. Pokud ano, je potřeba přemýšlet o nějakém zajištění misek. Pokud si necháte vyrobit voliéru na míru, určitě zvažte zabudování krmného pultu, který má obvykle systém proti vysunutí misek z tohoto pultu.
Pokud zvolíte voliéru s miskami ve výšce, možná oceníte speciální vybavení, které spočívá v montáži ochranných plechů proti nečistotám. Jedná se o takový límec kolem klece, do kterého se zachytí velká část slupek od zrní a dalších zbytků jídla, které papoušek vyhazuje při krmení.
Další věc, nad kterou byste se měli zamyslet, je možnost umístění roštů na dně ubikace. To má velkou výhodu, protože trus i zbytky potravy propadávají roštem po podestýlky a papoušek se k nim tudíž nedostane. Záleží pak pouze na vás, co použijete jako podestýlku. Já používám dřevěné hobliny, které – když jsou čerstvé – krásně voní a po použití je dále využijeme na topení. Pokud však rošt v kleci nemáte, musíte pečlivě zvážit, jaký materiál vyberete na dno klece. Některé jsou totiž zcela nevhodné (noviny a letáky mohou obsahovat nebezpečné tiskařské barvy, jemné piliny práší a mohou způsobit dýchací problémy, některé uměle vyráběné savé materiály jsou extrémně nebezpečné) a vašemu papouškovi mohou způsobit vážné zdravotní problémy!
V případě výroby na míru dostanete pouze voliéru, včetně krmných pultů, roštů atd. Pokud kupujete voliérku v obchodě, součástí je také nějaké bidlo. Prosím, nahraďte toto nerezové nebo dřevěné bidlo za přírodní! Soustružená bidla jsou velmi tvrdá, tudíž pro papouška absolutně nevhodná. Nerezová jsou nejen tvrdá, ale navíc také studená. Uřízněte kus větve a pomocí šroubů a podložek připevněte do klece. Je potřeba, aby měl papoušek na výběr z více bidel různého průměru.
Nezanedbatelná je také otázka zajištění dvířek. Doporučuji předem se poradit s majiteli kakaduů, jak se jim osvědčily různé druhy zavírání klecí nebo voliér. Kakadu je velmi chytrý a rád vše zkoumá. Snadno si poradí s jednoduchým zavíráním dvířek. Vyzkoušejte, zda není možné zámek otevřít zevnitř a myslete na to, že kakadu dokáže použít nejen zobák, ale i pařátky nebo jazyk. Nebyli byste první a ani poslední, komu kakadu otevřel klec. Problém tkví v nebezpečí, které na něho číhá v domácnosti, pokud ho nikdo nehlídá. Může tak dojít nejen ke škodám na vybavení bytu, ale papoušek se může vážně zranit nebo něčím otrávit. Někdy bohužel ani ty nejdražší voliéry a klece nezaručí, že se z nich papoušek nedostane. U našich papoušků se mi dobře osvědčil tento jednoduchý systém. Zatím žádnému papouškovi se nepodařilo jej překonat.
Kromě těchto základních věcí snad mohu jen připomenout, že existují menší voliérky, které se dají nahoře otevřít. Papoušek tak může sedět ve výšce a cítit se svobodně. Některé voliérky mají místo stropu plech, který slouží jako jednoduché hřiště s bidlem a mističkami. To vše už záleží na vašem vkusu. Voliéru je samozřejmě potřeba vybavit i nějakými hračkami, ale otázku bezpečných a nebezpečných hraček zodpovíme v některém z dalších článků.
Umístění
Ještě než si vybereme voliéru pro našeho papouška, měli bychom dobře zvážit její umístění. Krásná a dobře vybavená voliéra postavená na špatném místě může celé naše úsilí zhatit. Jaké jsou tedy ty základní podmínky?
Voliéra by měla stát někde v rohu místnosti, odkud má papoušek dobrý výhled, ale zároveň je chráněn. Znovu připomínám, že ve volné přírodě jsou papoušci kořistí predátorů, mají tudíž v sobě zakódováno být ostražití. Pokud postavíte voliéru uprostřed místnosti, kakadu může být v neustálém stresu, což se projeví nějakou poruchou chování.
Voliéra by neměla stát blízko okna, kterým místnost větráte. Průvan je i pro papoušky velmi nebezpečný! Pokud si nejste jistí, pověste do klece kus papírku a ihned zjistíte, zda tudy prochází průvan, či nikoliv.
Voliéra by měla být umístěna tam, kde můžete papouškovi dopřát dostatek času (10-12 hodin) na klidný a nerušený spánek. V takové místnosti by po tuto dobu neměla hrát televize ani počítač, neměli bychom si povídat atd. Zakrytí klece dekou nepomůže! Papoušek o nás ví, příroda mu velí být ostražitý! Při výběru „spací“ místnosti myslete také na další důležitou věc: nejen pro člověka, ale i pro papouška je škodlivý elektrosmog (elektromagnetické znečištění). Bylo vědecky prokázáno, že signál wifi, mobilní sítě, elektrosmog vydávanými elektrickými spotřebiči nebo počítači ovlivňuje fyziologický i neurologický vývoj jedince.
Na následujícím obrázku můžete vidět názorný příklad, čemu se vyhnout. Můj první kakadu měl krásnou nerezovou voliéru, která byla umístěná u okna. Papoušek tedy neměl klidné místo na odpočinek, navíc v ní byly nebezpečné hračky (bavlněný kruh). Nevhodné umístění voliéry mohlo být jedním z důvodů, proč si začal cvakat nejprve letky, a poté i brka na ocase.
Papoušek kakadu je nádherný tvor, který si zaslouží tu nejlepší péči. Pokud chceme, aby u nás byl šťastný, musíme mu poskytnout vše, co potřebuje. Až tedy budete vybírat voliéru, rozhlédněte se po bytě a najděte to nejvhodnější místo – někde v rohu místnosti, ale tak, aby na vás viděl a věděl, co se děje. Pak určete maximální prostor, který jste mu na daném místě schopni poskytnout. Vyhoďte zbytečnou skříňku, jejíž obsah můžete přemístit jinam, pokud tím můžete tento prostor zvětšit ve prospěch papouška. Teprve pak hledejte vhodnou a bezpečnou voliéru, která tento prostor zaplní.