Autor: Markéta Palátová
Ostatní autoři: M.Potůček, M.Palátová
Že váš kakadu odmítá některé druhy ovoce nebo zeleniny? Že nevíte, jak ho naučit jíst pestrou stravu? Trápí vás to a nevíte, co s tím? Dovolte, abych se s vámi podělila o nápady dr.Stehanie Lambové. Doufám, že pomohou změnit jídelníček vašeho vybíravého papouška.
První věc, kterou bychom si měli uvědomit, začneme-li přemýšlet o správné dietě (a chápejme toto slovo jako způsob výživy, nikoliv jako způsob hubnutí), je fakt, že co papoušek, to jiný výživový plán.
1. Každý druh má specifické nároky podle toho, z jaké části světa pochází – např. složení krmné dávky je diametrálně odlišné u ary ararauny a kakadu alby, ačkoliv se v obou případech jedná o tzv. velké papoušky!
2. I stejné druhy papoušků mohou mít rozdílnou dietu v závislosti na dalších faktorech: Je papoušek chovaný doma nebo ve venkovní voliéře? Jedná se chovné jedince nebo domácího společníka? Má papoušek spoustu pohybu a možností proletu, nebo se jedná o papouška, který maximálně popolétne z bidla na křeslo? atd.
Jaké by mělo být složení krmné dávky u vašeho konkrétního papouška, nechám na odbornících na výživu. Je však obecně známo, že některé druhy kakaduů (kakadu růžový a kakadu žlutočečelatý) a korely žijí v suchých oblastech Austrálie, kde jsou omezené zdroje potravy, proto je jejich organismus nastavený tak, aby si ukládal energii „do zásoby“ v podobě tuků. Pokud tedy nebudeme věnovat těmto druhům dostatek péče v otázce výživy, vystavujeme je obezitě a nebezpečí onemocnění s tím spojeném (škubání peří, cvakání brk, záněty kůže na nožkách, omezení ohebnosti kloubů, břišní kýla, zpožděné přepeřování atd.). Obecně se u všech papoušků, kteří mají ve stravě vysoký obsah tuků, může objevovat nechutenství, apatie, papoušek přestává mluvit, je úzkostlivý (noční strachy, klování, těžké dýchání) apod. Co z toho vyplývá? Dobře vyvážená strava a dostatek pohybu – to je základ zdraví nejen pro lidi, ale i pro papoušky! Jak ale přinutit svého papouška, aby se zajímal i o zdraví prospěšné složky potravy? Zde jsou typy dr. Lambové.
1. Nepřekrmujte!
V závislosti na různých faktorech (viz výše) spočítali odborníci průměrný denní příjem kalorií na některé druhy papoušků. Pro představu a porovnání se podívejme na více druhů papoušků (viz webinář dr. Lambové):
Ara arauna (váha 900 g) | 144 kalorií/den |
Kakadu alba (500 g) | 93 kalorií/den |
Amazoňan (450 g) | 86 kalorií/den |
Žako (400 g) | 79 kalorií/den |
Korela (85 g) | 25 kalorií/den |
Pokud tedy budeme papouška „překrmovat“, tzn. nabízet mu plné misky krmení, bude si vybírat jen to, co mu chutná. Pokud mu navíc budeme dávat sladké ovoce (banány, jablka apod.) nebo tučná semena (např. slunečnice), vystavujeme tím papouška nejen riziku zdravotních problémů, ale navíc ho nedonutíme, aby snědl také listovou zeleninu, různé bylinky či drobná zrníčka nebo semínka.
2. Udělejte z krmení zábavu!
V přírodě si musí papoušci potravu hledat sami. Časně ráno odlétají z míst, kde nocují, aby se přemístili na místa, kde se nakrmí. Průměrně 6 až 7 hodin denně stráví hledáním potravy! Především kakaduové se v přírodě živí semeny trav apod., z čehož vyplývá, že správně vyvážená strava je pro ně velmi důležitá. Kakaduové chovaní doma v kleci dostanou plnou misku, ovoce a zeleninu mají nakrájené. Nedivme se tedy, že je to nebaví. Pojďme udělat z krmení zábavnou činnost. Tento způsob podávání potravy se nazývá „foraging“ a papoušek je nucen vynaložit úsilí pro to, aby získal potravu. Tu mu můžeme schovat do různých nádob, krabiček, nastrkat do šišek, zamíchat do misky s oblázky apod. Fantazii se meze nekladou, jediné, na co nesmíme zapomenout, je bezpečí papouška. Je tedy potřeba se vyhýbat předmětům a materiálům, které mohou být pro papouška toxické nebo jinak nebezpečné.
3. Buďte součástí hejna!
Kakadu je společenský papoušek, který v přírodě tráví spoustu času v hejnu. A v hejnu se také vydává za potravou, společně s hejnem hledá semínka a ochutnává, co mu příroda nabízí. Buďte mu tedy tím hejnem, ukažte mu, že ta zelenina je lahodná, navnaďte ho, ať ji taky ochutná. Papoušci jsou velmi zvědaví a máte velkou šanci ho takto nalákat k ochutnání zdravých složek jídelníčku. Co byste však neměli nikdy dělat? V žádném případě nekrmte papouška z pusy! Lidské sliny (stejně jako sliny jiných savců – psů, koček apod.) jsou pro vašeho papouška nebezpečné! Obsahují totiž bakterie, se kterými si ptačí organismus nemusí umět poradit! Zdánlivě zábavná hra v podobě krmení z pusy (pominu-li fakt, že tím papouška nezdravě stimulujete) se tak může stát velmi nebezpečným hazardem!
4. Zvolte správné načasování!
Víte, kdy má papoušek největší hlad? Ráno. A této skutečnosti můžeme krásně využít. Nové věci nabízejme svému kakaduovi hned ráno, kdy je hladový. K snídani mu tedy nabídněme různou zeleninu a dietní směs zrnin a semínek. Je to období kdo s koho… a vy nesmíte ustoupit!. Vyčkejte až do oběda, než papouškovi nabídnete další krmení, a doufejte, že hlad ho přinutí něco z ráno nabízených potravin ochutnat. Možná bude křičet, bude vás vydírat, ale myslete na to, že to děláte pro jeho zdraví. Jakmile při prvním náznaku vydírání ustoupíte, kakadu pozná, že na vás vyzrál… a příště začne rovnou křikem, protože ten minule výborně fungoval. Důležité: Nikdy nenechávejte papouška dlouho hladovět!
5. Obelstěte ho!
Pokud kakadu vyhazuje z misky kusy zeleniny a vybírá si jen to, co mu chutná, pokuste se ho obelstít. Nasekejte zeleninu najemno a přimíchejte ji ke krmení, které má rád. V míchanici papoušek nevědomky pozře i to, co by jinak letělo dva metry od klece. Pokud má problém se syrovou zeleninou, začněte tím, že ji mírně povaříte, v další fázi už jen spaříte a postupně přejdete až ke stavu syrové zeleniny, která je z výživového hlediska nejlepší. Zkusit můžete také klíčit. Máčené a klíčené zrniny zlepšují svou výživovou hodnotu, je však potřeba umět klíčit, protože plísně jsou pro papoušky velmi nebezpečné.
Spousta majitelů kakaduů řeší problém s papouškem, který odmítá jíst zdravé potraviny. Hodně záleží na tom, jak byl papoušek odstavován, protože pestrá nabídka ovoce a zeleniny v mládí předurčuje jeho výběr potravy v budoucnosti. Pokud máte doma vybíravého kakadua, nevzdávejte to a nepřestávejte mu nabízet různé druhy zdraví prospěšných potravin. Možná je neochutná hned, možná ani za týden, ale budete-li trpěliví a vynalézaví, jednou se vám to povede. Tak hodně štěstí a trpělivosti… stojí to zato :-).