e-shop časopis články online inzerce

Jedlé květy pro papoušky

Autor: Milena Vaňková

Publikováno: 31.10.2022

I když v současné době sbírají chovatelé papoušků pro své opeřence především plody stromů a keřů k okamžité spotřebě či jako zásobu na zimu, je možné i v tomto období zpestřit jídelníček našich opeřenců květy.

Na zahradách i v domácnostech kvetou v současné době ibišky – venkovní i pokojové, které jsou vítaným doplňkem stravy.

 


Nejčastěji u nás pěstovaným ibiškem je ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který dokáže dobře odolat našim podmínkám. Dorůstá do výšky až 3 m, jedná se o opadavý keř. Kvete od začátku srpna do září. Venkovní ibišky rostou pomalu. Vysazujeme je na slunné stanoviště a do živné, propustné půdy. Stanoviště by mělo být teplé a chráněné.

Jednotlivé květy ibišků sice kvetou velmi krátce, většinou jeden až dva dny, ale každý den rozkvétají nové a nové, což je pro chovatele, kteří květy předkládají papouškům, naprosto ideální. Ptáci milují pyl i listy květu, které mají sladkou chuť.

 


Ibišek je bohatým zdrojem vitaminu C, ale má i další antioxidační složky. Obsahuje dokonce sloučeniny, které působí protizánětlivě.
Květy se dají také sušit.

V truhlících i záhonech stále kvetou aksamitníky – afrikány.

 

 

Další oblíbená pochoutka papoušků. Mají mnoho příznivých účinků.

 Mimo jiné působí jako:

digestivum – to znamená, že napomáhají trávení 

stomachikum – podporuje trávení

obsahuje lutein, který chrání zrak

má antivirotické,  antimykotické a antibakteriální účinky.

 

Pokud máme na zahradě růže, i jejich květy můžeme přidat papouškům pro zpestření jídelníčku.

Stejně tak jako květy třapatky.

 

Stále ještě kvete měsíček lékařský Vypěstovat měsíček je velice snadné. Sazenice není nutné předpěstovávat, bez problémů roste z přímého výsevu. Důležité ale je, aby rostlina měla dostatek světla, stín rozhodně vhodný není. Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je významná hojivá léčivka. Najdeme v něm karotenoidy s protizánětlivými účinky a lutein prospěšný pro oči.  V květech je obsažen také vitamin C a lykopen, který pomáhá jako prevence nádorových onemocnění. 

 

Projděte se tedy ještě po zahradě a natrhejte pro své opeřence poklady, které nabízí. Protože se ve většině případů jedná o byliny s popsanými účinky, podáváme v přiměřeném množství.

Další články od autorky najdete také v tištěném časopise PAPOUŠCI.

Milena Vaňková

Aktivnímu chovu papoušků a jiných zvířat se věnuji více než 40 let. Společně s manželem Jaroslavem Vokounem, autorem téměř všech fotografií u našich publikovaných příspěvků, chováme širokou škálu papoušků, ale i jiných exotických ptáků, dále že...

Zobrazit celý profil

Objednejte si tištěný časopis PAPOUŠCI

Chcete se o papoušcích dozvědět ještě mnohem víc? V tištěném časopise PAPOUŠCI zveřejňujeme obsáhlé a kvalitní články, které prezentují osobní dlouholeté zkušenosti chovatelů papoušků i mazlíčkářů.

OBJEDNAT PŘEDPLATNÉ

+420 775 275 299

PO-PÁ 8:00 - 16:00

redakce@papousci.com

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat

Code & design with by WAMPLE, s.r.o. | We are on